Fortsæt til indhold

”Man må respektere Karmaloven”

Vejen til succes, når man leverer livemusik og underholdning til fester går gennem en god fornemmelse for, hvad folk vil have og sans for god service

Arkiv
Af Jørgen Høg

Anders Bækgaard lever af at arrangere musik og underholdning til fester. Siden januar i år har den konservatorieuddannede bassist været ejer af bookinghjemmesiden bandportalen.dk. Et par år forinden havde han selv etableret sit eget firma Bandkompagniet. Han ville sælge underholdning - booking af musik og underholdning til firmafester og bryllupper, alle typer af arrangementer, der kræver livemusik. Det var til gengæld svært at skabe synlighed i en stærkt konkurrencepræget branche, men han fik mulighed for at komme ind i Bandportalen, der var veletableret efter 11 år på markedet. Bureauet var ejet af en god ven, som havde brug for en assistent.
”Han ringede til mig i februar 2014 og spurgte, om jeg kunne være interesseret i at lave nogle opgaver hos ham. Mit eget firma var i gang, men der var ikke fuld hammer på, så det sagde jeg ja til.”
I starten eksisterede de to firmaer sideløbende, men Anders Bækgaard endte med at købe bandportalen for snart et år siden, og han kan se tilbage på et år med stor succes.
”Det er gået fantastisk, over al forventning,” konstaterer han, selvom han havde mange bekymringer, da han overtog en virksomhed og dermed stod med ansvaret alene. Han har formået at hæve omsætningen fra 2015 til i år, nu kun med én mand i stedet for to. Han har investeret en sum penge, og de har vist at være givet godt ud.
”Jeg har hævet omsætningen enemand, vi er gået fra to mand stort set hele 14 og hele 15, nu har vi lidt større omsætning, men overskuddet er mindre,” forklarer Anders Bækgaard.
Halvdelen af kunderne er virksomheder, den anden halvdel er private, der fejrer bryllupper, fødselsdage, sølvbryllup mm. Der er masser af vækstpotentiale, han vil gerne have flere firmaarrangementer, og der er fx mellem 32-33.000 bryllupper i Danmark om året, rigtig mange af dem skal bruge musik til deres bryllupper.
Anders Bækgaard er selv udøvende musiker, og han har spillet både med kendte kunstnere og kopimusik siden han var 15 år gammel. Han har stået på alle slags scener, fra en campingplads i Midtjylland til et stadion foran 70.000 mennesker i Indonesien. Erfaringerne ved at spille til alle typer arrangementer gør, at han ved præcist, hvad der virker og kan tage højde for ting, man som arrangør måske ikke tænker på.
”Det betyder rigtig meget for min forretning, fordi jeg giver kunderne en service, som konkurrenterne måske ikke kan, fordi jeg er musiker. Jeg spiller på elbas, kontrabas, og så synger jeg også lidt baggrundskor. Jeg er ekstremt god som arrangør til at tage kunden i hånden og visualisere et arrangement. For jeg har selv været derude, jeg har spillet til mange hundrede firmaarrangementer og hundredevis af bryllupper, så uafhængigt af type arrangement, så kan jeg sætte det op for dig.”

På eget ansvar

Han er særdeles ydmyg omkring, at han har overtaget et velfungerende firma, der er bygget op over en årrække. Det, der gør ham en lille smule nervøs inde i mellem, er, at han nu står med hele ansvaret alene, for servicen, for driften, for udviklingen, for økonomien.
”Der er meget mere at se til. Meget mere administrativt, jeg har en revisor til at lave moms og skat, men laver selv bogføring, jeg laver kontrakterne, jeg overfører penge til musikerne, laver regnskab, svarer på alle mails. Jeg ville gerne have en praktikant til den slags,” siger han.
”Jeg har ændret firmastrukturen fra enkeltmandsejet virksomhed til et ApS og oprettet et holdingselskab. Den slags kræver noget tid at sætte sig ind i. Det har krævet noget is i maven: Tør jeg det her?”
Da han overtog forretningen, kunne han pludselig komme i tvivl, om der overhovedet var nogen kunder, når han nu stod med det hele selv. Bekymringerne har indtil nu vist sig at være ubegrundede, og han vænner sig mere og mere til tanken om, at ansvaret som selvstændig erhvervsdrivende bare er noget, man må leve med.

God til at snakke med folk

Til gengæld er han god til at sætte ord på sine styrker.
”Jeg har tilføjet firmaet noget værdi som booker, fordi jeg er god til at snakke med folk. Jeg ved ikke, om man kan snakke om social intelligens, men jeg vil påstå, at jeg er lynhurtig til at se, hvilke behov, der passer til kunden,” siger han og forklarer, at han er god til at acceptere karmaloven.
Af og til sker det, at en kunde som han har haft en tæt dialog med, vælger en anden løsning.
Han fortæller om et firma, som han havde en rigtig tæt dialog med. Han var meget tæt på at lukke en aftale og få en underskrift. Pludselig melder kunden tilbage, at man har fundet et andet band. Tak for din tid og din service.
”Sådan en oplevelse fortæller mig, at kunderne ikke nødvendigvis er tro. De er ikke gift med nogen. Jeg havde ikke gjort noget galt, men de havde fundet et band et andet sted, som måske var lidt billigere. Kunden meddelte bare, at de havde fået et andet band.”
I sådanne tilfælde kan man godt være fristet til at påpege, at man har brugt meget tid, og synes det er ærgerligt, at kunden så vælger en anden løsning, men Anders Bækgaards filosofi er, at sender man positiv karma af sted, kommer det tifoldigt tilbage.
”Jeg skrev: Hej arrangør, det er bare helt i orden, I har fundet det band, der passer jer bedst, jeg ønsker jer en rigtig god fest, og I er meget velkommen tilbage en anden gang.”
Det viste sig, at kunden efter en uge meldte tilbage, at det andet band var sprunget fra, og nu ville hun alligevel gerne booke et band, fordi han havde ydet god service under hele forløbet.
”Det var da en god følelse, det var karmaloven. Det betaler sig bare at levere god service hele vejen igennem, også da kunden sagde: 'Vi fandt noget andet, tak for din hjælp og hej hej'. Timers arbejde spildt, men alligevel bare skrive: 'Det er okay, det vigtigste er, at I får en god fest'. Man kommer langt med karmaloven i servicebranchen. Man skal opføre sig ordentligt og aldrig prøve at oversælge noget bare for at tjene nogle penge. Det kommer der ikke noget godt ud af, det skaber kun utilfredse kunder, som ikke vender tilbage. Firmaerne skal gerne vende tilbage. De private kunder, bryllupperne, vender ikke nødvendigvis tilbage, men min service, Bandportalen, og musikerne er på showcase den aften, de er ude. Man bliver udstillet for mange hundrede, måske mange tusinder gæster.”