Akut behov for en sammenhængende strategi for landdistrikter
Byrådet i Aabenraa Kommune har i indeværende byrådsperiode haft stort fokus på udvikling af Aabenraa By. Der er iværksat gode tiltag med Midtbyplan, Campus, nyt boligområde og meget andet. Initiativer, som den socialdemokratiske byrådsgruppe støtter op om.
Heldigvis er der også udarbejdet udviklingsplaner for en del mindre byer, hvilket er en meget vigtig prioritering. Derfor glæder os over, at der i budgettet for 2017 investeres i udvikling af vore landdistrikter.
Men det ærgrer os også, at der ikke er taget initiativ til udarbejdelse af en overordnet og sammenhængende plan for udvikling og investeringer i landdistrikterne.
Ved årsskiftet udløber den landdistriktspolitik, som blev iværksat i sidste byrådsperiode. Det forekommer os besynderligt, at der ikke er taget politisk initiativ til at få udarbejdet en ny og sammenhængende landdistriktspolitik.
En ting er, hvad vi vil i byer som Rødekro, Løjt eller Bov. En anden er, hvad vi vil med landdistrikterne som helhed: Hvad er de samlende styrker, og hvordan udnytter vi dem til vækst og udvikling.
Det virker som om en overordnet, sammenhængende landdistriktspolitik erstattes af nye udviklingsplaner, som udarbejdes for enkelte områder.
Det borgerligt ledet byråd forsømmer helhedsperspektivet på udviklingen af vores landdistrikter. Det er smadder ærgerligt, for potentialet er stort for dem, som vil se det!