Lys og gløgg i kirken
Onsdag kom Fredslyset med stafet til Fredericia fra Vor Frue Kirke i Aarhus.
I den anledning vil 1. Sct. Georgs Gilde i Fredericia gerne invitere til fredslysarrangement i Trinitatis Kirke lørdag 26. november kl. 16.
Arrangementet er indflettet i kirkens arrangement med aftensang og varer godt en halv time og afsluttes med et glas varm gløgg i våbenhuset.
Til dem, som har lyst, vil der blive uddelt et kirkegårdslys, som man kan få tændt ved Fredslysets flamme.
Når Sct. Georgs Gilderne i Danmark for 21. gang sender Fredslyset fra Betlehem rundt i landet, er det som et symbol for fællesskab, forståelse og et håb om fred på jorden.
Fredslyset er en flamme, som oprindeligt er tændt ved Den Evige Flamme, som brænder i Fødselsgrotten i Betlehem. Fredslyset i Danmark brænder året rundt i den katolske Sankt Laurentii Kirke i Roskilde og Vor Frue Kirke i Aarhus.
Fredslysets historie startede med, at to journalister fra den østrigske radio skulle lave reportager fra Israel. Da de kom til Den Evige Flamme, som har brændt siden år 565 i Fødselskirken i Betlehem, fik de ideen med at tage flammen med sig hjem til Østrig.
I starten var det med særligt henblik på at bruge Fredslyset som ”døråbner” for at yde hjælp til det nødlidende Østeuropa. Fredslyset blev delt ud ved gudstjenester og lysmesser.
Efter få år deltog spejdere aktivt i distributionen, således det i dag er rigtig mange spejdere og gildemedlemmer i mange lande i Europa, som har gjort Fredslyset til en aktiv tradition i slutningen af november måned.