FynBus forsvarer omstridt Scientology-reklame
"NARCONON Kom ud af dit misbrug - for alvor."
Den reklame har du muligvis set på FynBus' grønne busser, der kører rundt i Odense og på Fyn.
Afsenderen af reklamen er afvænningscentret Narconon, der tidligere i år fik fjernet deres reklamer på de sjællandske Movia-busser.
Movia fjernede Narconon-reklamerne på deres busser, fordi reklamerne og reklamens afsender var i strid med busselskabets reglement om, at der "hverken direkte eller indirekte må reklameres for religiøse anskuelser eller bevægelser og ej heller for produkter udbudt af sådanne."
Narconon, der har til huse i Arresøhøj på Sjælland, er ifølge dagbladet Information finansieret af den religiøse bevægelse Scientology, der via et selskab ved navn Social Betterment Properties International har udlånt penge til betalingen af Narconons 18 millioner-dyre bygning, og det var den forbindelse, der fik Movia til at fjerne reklamen.
Direktør kalder Narconon-reklamen "acceptabel"
Men her på Fyn og i Odense skal man ikke regne med, at reklamerne bliver pillet af de grønne fynske busser.
"FynBus har nogle reklameregler, som vores entrepenør, der står for reklamesalget, skal overholde," siger direktør i FynBus, Carsten Hyldborg.
I FynBus' regelsæt for reklamer er det beskrevet, at reklamer skal overholde det internationale reklamekodeks, samt hverken være pornografisk propaganda eller af polemisk art.
Reklamesalget er overladt til FynBus' entrepenør Keolis, som er det selskab, der varetager buskørslen for FynBus.
"Movia har nogle andre regler end os, og Keolis har altså vurderet, at Narconon-reklamen er acceptabel inden for både FynBus' og markedsføringslovens retningslinjer", forklarer Carsten Hyldborg.
Ekspert: Man kan i realiteten dø af det
Afvænningscenteret i Arresøhøj beskriver på sin hjemmeside nogle af de metoder, som bruges til at hjælpe centerets "studerende" ud af misbruget.
En af de metoder er et afgiftningsforløb uden medicin. Altså en "kold tyrker", dog med "kosttilskud, god kost og særlige teknikker", som det fremgår af Narconons hjemmeside.
De behandlingsmetoder fik i september bl.a. kritik i Kristeligt Dagblad af klinikchef ved Psykiatrisk Center Amager og professor i psykiatri, Raben Rosenberg:
"Jeg kender ikke stedet, men det, der står, virker uprofessionelt og fagligt uforsvarligt. En række rusmidler giver afhængighed i hjernen, hvilket gør, at man skal trappe ned langsomt og bruge medicin til at behandle abstinenssymptomer. Hvis man stopper med visse stoffer eller alkohol fra den ene dag til den anden, kan det føre til sindssyge, og man kan i realiteten dø af det."
Det er dog ikke en kritik, som får FynBus-direktøren Carsten Hyldborg til at skifte mening:
"Der er tale om et produkt, som nogle eksperter har holdninger til, og det kan vi ikke stille os til dommer overfor. Hvis produktet og reklamen er lovlig, så kan vi ikke gøre noget," siger direktøren.
FynBus vil lytte til kunderne
De samme reklamer er sat i luften på de nordjyske busser, og her var en borger utilfreds med reklamen, da den ikke åbenlyst gør opmærksom på forbindelsen til den religiøse organisation Scientology.
Reklamerne er dog stadig på busserne, og det vil de fortsat også være i Odense, men hvis folk er utilfredse, så vil FynBus gerne lytte, og ændre på Keolis' beslutninger.
"Umiddelbart ligger ansvaret hos vores entreprenører. Det er dem, der i første omgang træffer afgørelser om hvilke reklamer, der skal på busserne. Men hvis folk føler sig stødte eller hvis vi får klager, vi vil selvfølgelig gå ind i sagen," slutter Carsten Hyldborg.