Hvem kan hjælpe Julemanden med at gøre kanen klar?
Julemanden er i fuld gang med forberedelserne til dette års jul og han glæder sig til igen i år at besøge alle de søde børn i Hvidovre. Men han har hørt, at politiet er meget om sig i julemånederne, så han vil sikre sig at kanen er klar til året
Heldigvis lader det til, at nissemor i år er klar til den travleste tid på året. Hun står kampklar i køkkenet med grydeskeer og madvarer i lange baner. - Pyha, det er da en lettelse, tænker julemanden og erindrer sidste år, hvor han måneden igennem selv måtte stå for madlavningen. Han sender samtidig en venlig og taknemmelig tanke til de mange læsere af Hvidovre Avis, der hjalp ham med at finde rundt i hvilke ingredienser, der skulle bruges til den gode julemad.
Tilfreds med omfanget
Faktisk er det gået så godt med nissemor og hendes iver i køkkenet, at han med en vis tilfredshed må konstatere, at han er tilbage på en kampvægt, der slår hidtil usete rekorder. For i modsætning til alle andre i denne by, er Julemanden fuldstændig tilfreds med omkredsen af sin mave. - Altså, det er præcis sådan Julemanden skal se ud - og jeg har bestemt ikke indtryk af, at nissemor er utilfreds med mit omfang, grynter han selvtilfreds og lidt gnækkende i det lange hvide skæg. Nå, men det er ellers ikke let at fortabe sig i lykkelige tanker, når bekymringerne egentlig står i kø. - Åååh, hvor jeg dog også håber, at jeg kan leve op til de mange søde børns store forventninger til den glade aften, tænker han. Desuden har Julemanden hørt et rygte, der nager ham lidt.
Ikke den nyeste slæde i byen
Politiet, der lejlighedsvis kigger forbi byen i deres nymodens fartøjer, er for tiden lidt over-ivrige efter at tjekke, om biler og andre fartøjer nu lever op til bestemmelser og lovformelighed. Oplysningen fik han fra en af nisserne, der havde haft en lidt træls oplevelse med ordensmagten, da han kom ræsende på en mono-slæde. Det får Julemanden til at fortabe sig i bekymringer. - For ret skal være ret, det er jo ikke den nyeste slæde i byen, som jeg transporterer mig selv rundt i, tænker han. Julemanden beslutter sig derfor for at sikre sig, at kanen ikke vil blive stoppet utidigt af politiet, når han bevæger sig ud på sin vigtige færd rundt i byen. For hvis kanen ikke er lovlig og bliver stoppet på sin vej rundt i Hvidovre, kan det jo betyde tusindvis af skuffede børn - noget der må betegnes som det ultimative mareridt for Julemanden. - Det må ikke under nogen omstændigheder ske, tænker Julemanden. Julemanden samler sig sammen og trasker ud i stalden til kanen. Han sparker lidt til mederne og tørrer det værste støv af. - Tjo, det er nu en dejlig kane. Flot er den, om end lidt gammel, siger han halvhøjt til sig selv og de mange rensdyr i stalden. Han drejer knappen til lyset og må til sin store gru konstatere, at der er problemer med lyset bag på kanen.
OMG, hjælp ønskes
Foran er der heldigvis ikke problemer. Rudolf med sin røde næse svigter, gudskelov, aldrig. - OMG, hvad skal jeg dog gøre, tænker julemanden, der trods sine mange evner har en ganske klar erkendelse af, at han på det tekniske område er håbløst gammeldags. Alligevel finder han værkstøjskassen frem og får fundet nogle stumper ledninger og en skruetrækker. Værktøj og ledningstumper gør dog ikke underværker af sig selv, må han trist erkende, da han kigger nærmere på kanens installationer. - Suk, suk, og atter suk. Hvad skal jeg dog gøre?, tænker julemanden. Efter nogle minutter i dyb tavshed og mismod får han endelig årets lyseste tanke. - Jamen, jeg må da bede de mange læsere af Hvidovre Avis om hjælp, tænker han. Kan Hvidovre Avis´ læsere hjælpe Julemanden med at finde ud af, hvilken slags lokal håndværker, der kan hjælpe ham med at fikse lyset på kanen? Hjælp Julemanden ved at udfylde den røde kupon, så han kan finde ud af, hvilken håndværker, der kan hjælpe ham i forsøget på at få kanens lys til at virke igen. Kuponen skal være Hvidovre Avis i hænde senest søndag den 4. december kl. 24.00. Hver uge åbnes en tredjedel af lågerne, således at præmierne kommer til skue og vinderne offentliggøres.