Giv ekstra juleglæde med din gave
I år kan din gave give glæde til flere. Røde Kors, skuespillerinde Lærke Winther og Pandora samarbejder, så din julegave også kan glæde udsatte børn og familier.
I år kan en smykkegave fra Pandora gøre julen god for flere end blot den heldige modtager, hvis der i pakken gemmer sig det officielle støttesmykke for et nyt samarbejde med Røde Kors.
Som én del af samarbejdet giver Pandora 100 kroner til Røde Kors’ arbejde med julehjælp for hvert par Forever Pandora-øreringe, der sælges i julehandlen. Den anden del handler om at Røde Kors og Pandora inviterer børn fra udsatte familier til juleworkshop. 200 børn får mulighed for at give en gave til en kvinde, som er vigtig i barnets liv. En gave fra barnet, indpakket og pyntet efter alle kunstens regler af barnet selv ved et hyggeligt julearrangement med alt, hvad der hører sig til af julehygge.
Hos Pandora Vejle glæder de sig til at sætte fokus på den særlige julegave, der støtter Røde Kors:
”Det er jo bare dejligt, at en smuk julegave kan sprede glæde til flere end lige den udvalgte, der får øreringene i gave. Her i forretningen sætter vi også pris på, at vi kan være med til at gøre en positiv forskel for udsatte familier her i juletiden,” siger Store Manager Tina Laursen i en pressemeddelelse.