Fortsæt til indhold

Nu skal drømmen leves helt ud

I Orla Lehmannsgade har Mette og Michael Munk, Restaurant MeMu, givet deres oprindelige visioner nyt liv

Arkiv
Tekst og foto Michael Tungelund

”Selvfølgelig er er det et sats sådan at flytte til nye lokaler, når du i forvejen har en velfungerende og populær forretning, men skulle vi leve vores oprindelige drøm fuldt ud, krævede det mere plads både i restauranten og i køkkenet. Og det har vi virkelig fået her”, konstaterer Mette Munk få dage efter, at hun og ægtemanden Michael har slået dørene op til deres version 2.0 af en af Vejles mest spændende gourmetrestauranter.
I det nye lokaler i Orla Lehmannsgade er der blevet plads til omkring 50-55 a la carte-gæster i stueetagen tillige med 35-40 spisende gæster på førstesalen, hvor der også er blevet mulighed for at indrette et eksklusivt lokale til 26 personer. Alt i alt er der tale om en næsten tredobling i forhold til det tidligere, og i dag er det slut med at skulle sige nej til a la carte-gæster på fredage og lørdage.
”Egentlig ville vi bare have 15 måske 20 pladser mere og – vigtigst af alt – mere plads mellem bordene, men lokalet her bød på så mange muligheder, som vi bare måtte udnytte”, fortsætter Mette Munk.
Da Restaurant MeMu for mindre end to år siden så dagens lys i Vissingsgade, var det noget af et sats for ægteparret Munk - for var Vejle og vejlenserne overhovedet klar til og interesseret i en gourmetrestaurant som deres? Hun med sin passion for vin og han med drømmen om at lave mad på samme Michelin-niveau som nogle af de restauranter, han tidligere har arbejdet på. Alt sammen til priser det er muligt at tage i provinsen.
”Allerede fra dag eet stod det klart for os, at der her i Vejle og opland er publikum til et sted, hvor mennesker kan samles om god mad og vin, et sted hvor stemningen er intim og maden og betjeningen personlig. Vi tager mad og vin alvorligt men er ikke højtidelige”, forklarer Mette Munk.
Men hvad er så ændret efter åbningen i Orla Lehmannsgade?
”Først og fremmest er menukortet blevet bredere. Vores gæster kan i dag vælge fra et a la carte-kort eller de kan vælge en af vores tre- eller femretters menuer. Tidligere valgte man det ønskede antal retter ud fra den fem retters menu alene, men på den her måde har vi – i hvert fald hvad menuerne angår – taget hånd om, hvilken smagsoplevelse, der venter gæsterne”.
”Vælger du en af vinmenuerne, får du – efter vores opfattelse – en menu, hvor maden og vinen er afstemt fuldstændig perfekt efter hinanden og dermed får du også den optimale smagsoplevelse. Vi har nu mulighed for selv at lagre op til 700 flasker vin i kælderen og på den måde sikre, at vinene først sælges, der de er helt perfekte. For en med min interesse for vin, er det helt optimale vilkår”.

Mere plads – flere medarbejdere

Også for Michael Munk har flytningen resulteret i bedre arbejdsforhold:
”Tidligere var vi – på grund af pladsmangel – nødsaget til at købe varer hjem dagligt, men i dag har vi væsentligt større kølekapacitet og kan eksempelvis købe et helt lam og lade dele af lammet modne til perfektion, inden vi bruger det. Eller vi kan købe hele fisk hjem og selv skære dem ud, som vi synes det passer bedst. Det giver større respekt for råvarerne og gør det fagligt mere interessant”.
Med de større lokaler og ditto køkkenfaciliteter ser Mette og Michael Munk også på fremtiden med andre briller end hidtil:
”De første par år her i Vejle har vi begge arbejdet omkring 100 timer om ugen og kommer nok også til at gøre det et stykke tid endnu. Men i længden er det jo ikke noget, man kan holde til – for vi vil jo gerne være her også om 10 år”, siger Mette Munk og fortsætter:
” Tidligere stod vi selv og tog opvasken – nogle gange til langt ud på natten, men med de fysiske rammer vi nu har fået, er der plads til både en ekstra hånd i opvasken i weekenderne og en ekstra mand på i restauranten. Vi kommer nok ikke til at arbejde ret meget mindre, men måske vi på sigt får råd til at ansætte rengøringshjælp i restauranten, en bogholder til at tage sig af regnskab og endda en opvasker, så vi kan fokusere på det som vi brænder for og som vi er bedst til: Maden, vinen og det personlige”.

Fakta

Mette Munk er uddannet tjener fra Munkebjerg Hotel i Vejle i 2007 og to år efter uddannet sommelier fra Det Danske Vinakademi.
I 2010 blev hun nr. 2 til DM for professionelle tjenere efter også at have deltaget i finalen i 2008. I 2009 fik hun udmærkelse som Spanish Wine Educator fra WSET i Malmö.
I 2010 påbegyndte hun sine studier hos WSET i København og bestod Advance Level 3 med udmærkelse. Herefter begav hun sig ud i WSETs to årige diplomauddannelse i vin og spiritus i London, som hun bestod i 2012.
Hun har tidligere arbejdet på blandt andet det forhenværende Wassim Hallal, Geranium (Kongens Have), Mielcke & Hurtigkarl, Dragsholm Slot, Otto Suenson Vin i Gentofte og senest Restaurant Tree Top på Munkebjerg Hotel.
Sammen med ægtefællen Michael vandt hun desuden konkurrencen Roussillon Dessert Trofæ i 2009.
Mette er pt. i gang med sine studier ved Court og Master Sommelier, hvor hun for nyligt bestod den adgangsgivende eksamen Advanced Sommelier.
Som hun selv siger det: ”Jeg elsker at nørde, og det at fordybe sig i et så unikt produkt som vin, tilfredsstiller virkelig min trang til også at studere”.
Michael Munk
blev udlært kok i 2001 fra Comwell i Middelfart med en flot sølvmedalje. I 2003 i en alder af 24 år, blev han ansat som køkkenchef på det klassiske Restaurant Holms i Middelfart.
I 2005 blev det til et år i København inden han blev ansat som køkkenchef i Restaurant Tree Top på Munkebjerg Hotel. I 2007 vandt han den nordiske konkurrence Linie Award for unge kokketalenter og blev samme år optaget på Det danske Kokkelandshold under Rasmus Kofoed (Geranium). Sammen med kokkelandsholdet deltog han nogle år senere ved kokkenes OL i Erfurth, Tyskland, hvor de høstede hele tre guldmedaljer.
I 2008 tog han turen tilbage til København, denne gang sammen med Mette. Her arbejdede han som souschef under Mads Refslund (Acme, NY) på den forhenværende etstjernede Michelin Restaurant MR på Kultorvet. I en periode herefter arbejdede Michael Freelance for blandt andet Madelaines Madteater, Noma, Mielcke og Hurtigkarl og Madsynergi.
I 2010 blev han ansat som assisterende køkkenchef på Restaurant AOC sammen med Ronny Emborg (D'Angleterre). Her opnåede de på rekordtid at blive tildelt en stjerne i den anerkendte Michelinguide.
Senest har Michael arbejdet som køkkenchef på Munkebjerg Hotel i Vejle.