Fortsæt til indhold

Danske virksomheder elsker stadig julekort!

På trods af nedgangen i postmængden generelt oplever mange trykkerier som Hellbrandt i Hvidovre stadig stor efterspørgsel efter julekort

Arkiv
Arkiv

Private sender færre og færre breve og julekort, men virksomhederne er stadig glade for det klassiske julekort, fordi det er en venlig tanke til kunder, medarbejdere og samarbejdspartnere og samtidig god markedsføring i den evige kamp for at være “top of mind”. Hellbrandt oplever god efterspørgsel efter julekort og de årskalendere med f.eks. logo, som mange virksomheder giver til kunder.

Klassiske julemotiver er in

De klassiske julemotiver med sne, gran og julemænd er stadig meget populære, mens interessen for motiver med et religiøst udtryk som krybemotiver med Jesusbarnet er dalet meget. Engle er dog en undtagelse og er fortsat populære, men opleves måske ikke som et religiøst motiv længere. I dag udnytter mange virksomheder muligheden for at lave nye og avancerede julekort med guld- eller sølvfolie, UV-lak og den slags. Samtidig er det blevet in at udstanse julekortet som kravlenisser, juletræer, kræmmerhuse o.l som modtageren selv kan samle, så julekortet bliver en slags to-i-en med både julehilsen og en lille gave, der kan benyttes igen og igen som julepynt. Men en ting ændrer sig aldrig! Virksomhederne bestiller deres julekort i sidste øjeblik og sender det først ud lagt inde i december. Hos Hellbrandt modtager man flest bestillinger af julekort i sidste halvdel af november og selv i begyndelsen af december komme der nye bestillinger. - Mange bestiller og sender julekort sent, og det er faktisk ærgerligt, for det er unik markedsføring at have ens julekort stående i vinduer og reoler ude hos kunderne. Alle der besøger virksomheder i december kan se, at julekortene får hæderspladsen på danske arbejdspladser, siger kampagneekspert og marketingansvarlig Tonny Garlin fra Hellbrandt og fortsætter:

Dramatisk prisfald på luksus julekort

På grund af den teknologiske udvikling er det blevet stadigt billigere at få trykt de mere avancerede julekort - særligt i små oplag. Med digital tryk kan man få lavet eksklusive julekort med lak, guld- og sølvfolier. Afhængigt af oplaget er priserne blevet reduceret med 20-80 procent. - Jeg anbefaler, at virksomhederne bruger lidt krudt på julekortet og får lavet et, der kan gøre sig fortjent til hæderspladsen på kontoret. Endelig bør man altid bruge tid på at skrive en lille personlig håndskrevet hilsen til kunden. Det varmer og styrker relationen. Er man sent ude, lover vi, at selv hvis man først bestiller i begyndelsen af december på hellbrandt.dk, så skal vi nok få julekortene trykt inden jul, slutter Tonny Garlin fra Hellbrandt.