Fortsæt til indhold

Hvidovre Hospital viste nye patient-værelser frem

”Her er blevet rigtig fint. Det er næsten helt ærgerligt, at jeg ikke kommer her så meget mere som patient!”- Sådan lød det blandt andet, da patienter og pårørende var på rundvisning på hospitalet

Arkiv
Arkiv

- Det er spændende at opleve nogle af de færdige projekter, og se om nogle af de ting, vi har talt om i panelet, er blevet gennemført, fortæller paneldeltager Sonja Halberg om besøget på det nye sengeafsnit. Både de nye patientværelser og den nye tagterrasse faldt i panelets smag - dog ikke helt uden forslag til små forbedringer: “Hvor skal skraldespanden stå? Er skabene mon store nok?”

De nye patientværelser blev studeret og rost.

Parkering, kunst og miljø

Ved besøget fik panelet også en orientering om de forskellige projekter og mulighed for at komme med kommentarer og spørgsmål. Der blev blandt andet diskuteret parkering, kunst på hospitalet og muligheden for “grønne” initiativer som vindmøller og flere solceller. - Det var en god opfølgning på de forskellige projekter. Det er rart, at vi stadig kan være en del af projektet og følge med i, hvordan det skrider frem, siger Jeanne Meerson, da mødet var forbi.

Kontrakten forlænget

- Vi er meget glade for møderne med vores panel. Deltagerne har mange erfaringer og synspunkter, som vi kan bruge. Deres perspektiv er et andet end vores, så de ser ting, som vi måske har overset. Det er ofte de nære og små ting, vi drøfter, når vi mødes, siger projektdirektør Finn Bloch om mødet med panelet. Under besøget fik panelet også tid til en tur i hospitalets nye byggeudstilling, hvor de kunne se de seneste tegninger, en animeret film om nybyggeriet, studere en model og se, hvad patienter og personale tænker om byggerierne. Udstillingen er åben for offentligheden. Den ligger i hospitalets Vandrehal i Center 1.