Informationsaften med dåb og nyt logo
Dyvig Bådelaugs Kajakklub havde den 3. maj informationsaften, dåb af ny klub båd og afsløring af klubbens nye logo.
Klubben holder til i Dyvig Bådelaug og er en del af lauget og ville med informationsaftenen gøre opmærksom på, at der er mulighed for at være med i fælleskabet og lære at sejle havkajak.
Man har mulighed for at benytte en af klubbens både for at finde ud af, om de mange dejlige oplevelser tæt på vandet, midt i naturen alene eller sammen, er noget for én. Der vil være undervisning til man slippes løs på egen hånd. Men der er også faste dage, hvor man kan tage af sted med mere garvede roere.
Den nye båd blev døbt Aviaja, og der var et fint fremmøde af gamle og af interesserede kommende roere.
Det nye logo blev sat op på havkajak roernes tilholdssted, hvor medlemmer har bygget opbevaringsrum til kajakkerne og omklædningsmulighed.