500 specialskoleelever klar til idrætsdag
Så går det snart løs på Aabenraa Stadion, hvor over 500 elever fra specialskolerne Fjordskolen i Aabenraa, Skolen ved Stadion i Haderslev og Kløver-Skolen i Sønderborg vil dyste mod hinanden i mange forskellige idrætsdiscipliner.
Det foregår på tirsdag, den 31. maj.
I år kan Skoleidrætsdagen fejre sit 20 års jubilæum.
Det fejres med en ballonopsendelse, hvor der sendes over 500 flotte balloner til vejrs, og hvor der vanker is til alle skolebørnene.
Formålet med Skoleidrætsdagen er, at eleverne oplever en sjov og spændende dag med mange forskellige idrætter og aktiviteter, som er tilrettelagt ud fra deres egne forudsætninger.
Samtidig er det en dag, hvor eleverne mødes på tværs af hele Sønderjylland, og hvor de måske møder nye kammerater. Børnene har mange forskellige handicap, som for eksempel fysiske handicap, ADHD, autisme, multihandicap og udviklingshandicap.
Deres handicap er dog ingen hindring for at være fysisk aktive og opleve gejsten og glæden ved idræt og leg - og det er netop det, arrangementet er med til at sætte fokus på.
Eleverne deltager i to forskellige idrætter eller aktiviteter, som fx fodbold, atletik, hockey, rundbold, mountainbike, svømning, badminton, skydning og høvdingebold. Andre deltager i motionsidrætter som 4 km. stavgang, 4 eller 8 km. terrænløb og orienteringsløb i skoven.
Desuden er der aktiviteter som show med Klovnen ”Tapé”, alternativ femkamp, træklatring, sjov atletik, sanseoplevelser i mørkelagt telt eller sansetur i skoven.