Fortsæt til indhold

Afdansningsbal på den smukkest tænkelige scene

Et fyldt Brøndby Stadion bliver årets sidste opgave. Uafgjort er nok til sølv for SønderjyskE

Arkiv
Af Peter Rasmussen

Det har været en fantastisk sæson, som har slået alle tidligere rekorder i SønderjyskE. Og status inden den sidste kamp på listen, udekampen i Brøndby, er at SønderjyskE ER kvalificeret til Europa og ER sikre på medaljer.
Hvis SønderjyskE IKKE skal have sølvet hængt om halsen ved 19.00 tiden i aften, så skal to ting ske. FC Midtjylland skal vinde i Farum over FC Nordsjælland og Brøndby skal vinde over SønderjyskE. Sker disse to ting ikke, så er de lyseblå sølvmedaljevindere.
For Brøndby er der europæisk fodbold at spille for, og kravet er ultimativt. Kun en sejr tæller. Der er derfor ingen tvivl om, at der venter et kæmpe pres fra både spillere og tilskuere i aften på den københavnske vestegn. Mange sønderjyder vil også være på plads. Det bliver et brag af en fodboldkamp.