Fortsæt til indhold

Børn lærte om dyr - og tænder

Arkiv
bs

Tandplejen er atter i luften ved årets dyrskue med en infostand, hvor man kunne møde børn, forældre og bedsteforældre.
Teamet havde lavet en montreudstilling med sukkerindhold i populære mad og drikkevarer. Forældre køber i god tro blandt andet frugtstænger til deres børn og tænker ikke på den indeholder 71/2 stykker sukker.
Det er godt nok frugtsukker, men tænderne er ligeglade om det er almindelig sukker eller frugtsukker, det giver huller.
Der var også en montreudstilling med, hvor meget syre der er de forskellige drikkevarer. Syreskader er blevet et stort problem, som er opstået, fordi børn og unge drikker mange flere sodavand / læskedrikke m.m.
Syreskader kan ikke laves på samme mod som huller i tænderne. Tænderne ætses, emaljen forsvinder og bliver følsomme og smuldrer.

Endvidere var der en udstilling om alt om ældretandpleje med proteser, kroner og broer.

Tandplejegruppen uddelte balloner med Karius og Baktus, og børnene fik et klistermærke på tøjet, hvor der står ”Dit barns tænder – dit ansvar”.