Fortsæt til indhold

Tyv stjal brugt undertøj

Vasketøj, en buksbom og en computer er blandt udbyttet ved de seneste indbrud i området

Arkiv
Mikkel Hansen

Der er åbenbart ingen grænser for, hvad folk kan finde på at stjæle.
Fra en vaskekælder på Klosterløkken har en ukendt person søndag eller mandag stjålet to store Ikea-poser fyldt med vasketøj. Poserne indeholdt blandt andet undertøj, bukser og t-shirts til en samlet værdi af cirka 7.500 kroner.
Der har desuden været forsøg på indbrud i Fokus på Fødder på Arnkilgade i Sønderborg. Det yderste lag glas i en dør er knust med en sten, og det inderste lag glas forsøgt aflistet med en skruetrækker. Det lykkedes dog ikke for tyven at komme ind. Indbrudsforsøget er sket fra søndag til mandag.
En villa på Ved Skellet i Sønderborg har mandag eller tirsdag fået knust en rude i hoveddøren, og boligen er efterfølgende blevet gennemrodet. Der blev stjålet en bærbar pc af ukendt mærke.
Natten til tirsdag var der indbrud på Sundvænget i Dybbøl. Tyven kom ind ved at afliste en rude i et vindue. Det er endnu ikke opgjort, hvad der blev stjålet.
Fra en terrasse på Røgerivej i Dybbøl blev der fredag eller lørdag stjålet en cylinderformet potte med en buksbom samt to lanterne i træ og glas.
Fra en båd fortøjret ved Toftvej i Egernsund er der stjålet et kompas til en værdi af cirka 5.000 kroner.
Oplysninger i sagerne kan gives til Sønderborg Politi på tlf. 114.