Mød Galsciøt og hans kunstværk i dag klokken 16
Lokalavisens udsendte fik kuldegysninger ved synet af kunstværket 550 plus 1. Den reaktion på Jens Galschiøts kunstværk er ikke ualmindelig, fortæller Charlotte Blicher Christensen, medlem af bestyrelsen i Varde Kunstforening og kustode på Varde Museum: "Jeg gøs selv, da jeg så det. Det gør indtryk, at det bliver så grafisk."
Billedhuggeren Jens Galschiøt er kendt for sine markante og til tider provokerende kunstværker. Værket indeholder 550 mande- og en kvindefigur, alle i bronze. Skulpturen er en kunstnerisk iscenesættelse og visualisering af en prostituerets arbejdsliv i et år. De 550 er et gennemsnit af antallet af mænd en prostitueret er sammen med på et år. Værket er 60 meter langt. Det var senest udstillet på konferencen Women Deliver i maj i år i København.
Du kan teste din egen reaktion på kunstværket, når der er fernisering i dag klokken 16, hvor Jens Galschiøt selv vil være til stede. Kunstforeningen har valgt, at ikke blot medlemmer, men hele offentligheden skal have gratis adgang til udstillingen, som også indeholder andre af Galschiøts figurer. Der vil være indgang både fra Kong Svends Plads, og via Varde Museums indgang på Kirkeplads 1.
Læs mere om Jens Galschiøt på http://www.gallerigalschiot.dk/