Hjulmand er Energy-spiller de kommende to sæsoner
Esbjergs 27-årige centerspiller Sune Hjulmand forlænger aftalen med de forsvarende danske ishockeymestre med to år.
"Jeg kommer fra Esbjerg. Jeg er Esbjerg-dreng og har altid spillet i Esbjerg, så jeg finder det naturligt at spille her," siger Sune Hjulmand og fortsætter:
"Og så vandt vi jo guldet i den seneste sæson, så jeg glæder mig til at spille Champions Hockey League. Jeg er helt bevidst om, at vi skal op mod dygtige modstandere, og det er altid en udfordring at spille mod udenlandske hold. Derudover har vi et rigtigt god trænerteam. Samtidigt kender jeg "holdet bag holdet" rigtigt godt. Jeg har været med i så mange år, så det næsten bliver en ekstra familie man har," smiler Hjulmand, som debuterede i sæsonen 2006/07 i EfB Ishockeys blå trøje.
"Sune tilhører typen af spillere, der løser den opgave, de får tildelt og ikke stiller spørgsmål til den tildelte rolle. Han tager ansvar på holdet og gør, hvad der skal til for at løse den opgave, som træneren har givet ham," vurderer bestyrelsesmedlem Søren Mathiasen fra Esbjerg Energy.
"Hjulmand er kulturbærer i truppen. Han er hårdtarbejdende og en de spillere, som Esbjerg selv har fremelsket. En spiller som har bevist, at han sammen med holdet havde karakteren til at sikre den fornemste titel i dansk ishockey."
Sune Hjulmand har spillet hele karrieren i Esbjerg, for Esbjerg Ishockey Klub, for EfB Ishockey og senest for Esbjerg Energy. I alt er det blevet til 380 kampe, 45 scoringer, 72 oplæg og sammenlagt 117 point i Metal Ligaen for Esbjerg. Herudover er den 27-årige vestjyde noteret for 16 kampe i pokalturneringen.
"Nu har vi prøvet at vinde mesterskabet én gang og det giver "blod på tanden". Nu bliver det for alvor svært, for det er altid sværere at genvinde en titel end at vinde den én gang. Det kunne dog være meget sjovt at prøve og en passende udfordring," smiler den 180 cm høje centerspiller.
"Jeg hører til blandt den ældste spillere på holdet og skal til i endnu højere grad at være rollemodel end tidligere. Nu vil jeg forsøge at lære fra mig og videreformidle de erfaringer, som jeg har gjort mig. Jeg er helt bevidst om, at jeg ikke kommer til at lave halvtreds point i løbet af én sæson, men jeg ønsker at bidrage med det, jeg kan, og det er at vise de yngre spillere vejen frem i form af hårdt arbejde, både til træning og i kamp," slutter Sune Hjulmand.