Fortsæt til indhold

De kæmpede olympiske kampe i hallen

Arkiv
Af Jørgen Flindt

Fie er den næste i rækken. Hun venter på, at hun kan sætte sig på romaskinen og ro derudad.
Det er fredag formiddag, og hallen på Bredagerskolen er fyldt op med glade børn. Glade OL børn. De er en del af de olympiske og paraolympiske dage, som finder sted hen over tre dage.
"Jeg har ikke prøvet sådan en romaskine før, og jeg forventer, det bliver vildt hårdt," siger Fie Jørgensen fra 7. årgang.
Imens hun venter er der fuld gang i kørestolsbasket. Pigerne mod drenge. Og vinderen bliver....ingen. De spiller 1-1.
"Det var megafedt at prøve. Meget udfordrende og det godt nok svært at styre kørestolen, mens man skal spille basket samtidig," lyder det efter kampen fra tre af pigerne, nemlig Johanne, Pumaia og Astrid.
Over ved romaskinerne er Fie i fuld gang med at ro 500 meter. Mere får hun ikke liv til, men det er ok.
"Det var ikke så slemt", siger hun bagefter.
Hun er glad for at prøve kræfter med de olympiske tanker.
"Jeg ved ikke så meget om OL, for jeg følger ikke rigtig med. Kun i gymnastik," siger hun.
Og på spørgsmålet om vi kan forvente at se hende stille op i OL-roning om fire år i Tokyo er svaret klart:
"På ingen måde," griner hun.
Ud over Bredager havde Englyst i Børkop og Novaskolen i Vejle også besøg af de olympiske dage.

De erkendte det selv, disse unge damer fra 7. årgang. de var til OL i dovenskab.