Danfoss viden om intelligent energi i spil
Minister har bedt en række danske virksomheder om at udtænke fremtidens energisystem
Den omfattende viden, som Danfoss gennem årene har oparbejdet omkring intelligent udnyttelse af energi, kommer nu i spil i samarbejdet 'Platform for Smart Energi', som energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt netop har igangsat. Udover Danfoss er andre af Danmarks energispydspidser som Dong Energy og Vestas med i samarbejdet. Opgaven er at udvikle morgendagens smarte energisystem baseret på vedvarende energi.
Baggrunden er blandt andet, at frem mod 2050 øges mængden af energi, der kommer fra vedvarende kilder som vind, sol og biomasse. Det stiller nye krav til energisystemet, når energien kommer, som vinden blæser og solen skinner.
Derfor har Energistyrelsen og Branchefælleskabet for Intelligent Energi nu har samlet centrale aktører indenfor energi-og forsyningsområdet i Platform for Smart Energi.
Målet er udover at udvikle fremtidens smarte energisystem også at udvikle fyrtårnsprojekter med forretningspotentiale, der kan demonstrere danske systemløsninger og være med til at sætte skub i udviklingen.
I verdenseliten
”I Danmark er vi allerede i verdenseliten, når det kommer til vedvarende energi og energiforsyning, og med samarbejdet i Platformen for Smart Energi tror jeg på, vi også kan blive forgangseksempel for et smart, integreret energisystem. Det er der vækstperspektiver i, som rækker langt ud over Danmarks grænser,” lyder det fra energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt.