Fortsæt til indhold

"Danske Bank bygning" er nu på lokale hænder

Arkiv
Arkiv

En af Esbjerg midtbys absolut smukkeste bygninger har fået nye ejere.
Det er Villemoes Holding, der har købt “Danske Bank Bygningen”, som den arkitekttegnede ejendom på Torvet i Esbjerg i folkemunde kaldes, og dermed er den markante bygning altså nu på esbjergensiske hænder.

Ejendommen er opført i 1896, og det var C.H. Clausens, der var arkitekten bag den lidt usædvanlige bankbygning for sin tid. Ud over denne ejendom opførte C. H. Clausen talrige andre ejendomme i Esbjerg, ofte i samarbejde med Harald Peters. Ejendommen er opført efter inspiration af rådhuset i Sienna, og nærstuderer man ejendommen, så træder der mange spændende detaljer frem.

Ejendommen vil fortsat huse Danske Bank, og der er netop indgået en fortsættelse af lejeaftalen, oplyser Behrend Behrendsen fra home erhverv, der har stået for salget:

"Som stolt Esbjergborger og ejendomsmægler i byen så er det glædelig for mig, at ejendommen kommer på lokale hænder – og specielt vigtigt - at køberen er kendt for at passe godt på sine ejendomme. Derfor er vi glade for, at Villemoes Holding har købt ejendommen. Vi finder det helt naturligt, at de bliver køber af ejendommen, da de i forvejen ejer de to naboejendomme, det gamle posthus, samt ejendommen, der indtil nu har huset Buksetrolden. Der vil på sigt være mulighed for at opnå synergier på tværs af de tre adresser," siger Behrend Behrendsen i en pressemeddelelse.