Fortsæt til indhold

Esbjerg Kunstmuseum går nye veje i sparetider

Lokale virksomheder spiller en stor rolle i ny udstilling på Esbjerg Kunstmuseum

Arkiv
Arkiv

Esbjerg Kunstmuseum har fostret en ny idé i kølvandet på de massive nedskæringer, som kulturinstitutionerne er blevet ramt af.
Ideen afprøves i forbindelse med udstillingen TRODS ALT, der tager udgangspunkt i et udvalg af museets markante nyerhvervelser fra de seneste fem år: Vi har solgt reklameplads til lokale virksomheder inde iselve udstillingssalene. TRODS ALT er inddelt i otte rum i forskellige farver, der gennemsyres af hver sin overordnede idé og hvert sit tematiske snit.

Rummene er solgt til forskellige firmaer, der hver især er koblet til et bestemt tema, som i særlig grad matcher deres firmaprofil.

Således har Red Star Photo købt det rum, der centrerer sig om reklameæstetik og design, hvor man bl.a. kanopleve Tobias Rehbergers lampeværker og Eric Andersens mannequin Piccolina/Piccolini, mens SEPE – Sport & Eventpark Esbjerg, som blandt andet dækker over Svømmestadion Danmark – sponserer det rum, hvor kunstnerduoen Skeel & Skrivers Vandtempel, præsenteres.

Skov Madsen Bedemandsforretning er koblet til rummet med værker, der tematiserer død og forgængelighed, mens Deloitte Esbjerg har købt præsentationen af den nøje kalkulerede, geometriske kunst, som bl.a. tæller Gerold Millers cool Instant Vision.

Også den grafiske trykkeri- og kommunikationsvirksomhed Rosendahls er med ligesom Ugeavisen Esbjerg, Esbjerg Gymnasium og flyttefirmaet Aarsland.

"Udstillingen er blevet til med lige dele humor og alvor – for nok skal man møde økonomisk smalhals med alvor, men man skal også bevare sit glimt i øjet. Den alt andet end humorfyldte baggrund for museets usædvanlige tiltag er ud over de aktuelle nedskæringer, at vi ikke – i modsætning til hvad mange tror – kan trække momsen fra til udgifter i forbindelse med udstillinger. Det ændrer sig imidlertid, hvis der annonceres i en udstilling. Der er således tale om et tiltag, som ikke alene giver museet en lille annonceindtægt, men ydermere genererer en indirekte ekstraindtægt i form af, at moms-afregningen for hele udstillingen ændrer sig," forklarer Esbjerg Kunstmuseum selv i en pressemeddelelse.

Udstillingen kan ses på Esbjerg Kunstmuseum fra fredag den 5. februar til den 8. maj. o