Fortsæt til indhold

Herfølge Borgerforening inviterer til fastelavn i Herfølgehallen

Herfølges store fastelavnsfest finder igen i år sted i Herfølgehallen

Arkiv
Arkiv

Søndag den 7. februar er Herfølge Borgerforening endnu en gang klar til at invitere børn og voksne fra Herfølge og omegn til byens store Fastelavnsfest.
"Borgerforeningens fastelavnsfest er en indarbejdet tradition i Herfølge. Vi ved mange børn allerede glæder sig til denne dag og snart vil Herfølgehallen igen vrimle med de flotteste udklædninger," siger Niels Rolskov fra borgerforeningen.
En skøn blanding af feer, indianere, sygeplejersker, alverdens dyr og meget mere plejer at befolke Herfølgehallen denne dag. Der er præmier til den bedst udklædte i hver aldersgruppe.
Tøndeslagningen og underholdningen foregår fra klokken 14.30 til klokken 16.00, og dørene åbnes allerede klokken 14.00, så alle kan være parate, når tøndeslagningen slippes løs.
Prisen for at deltage er 30 kroner for børn og 10 kroner for voksne, og der kan købes te, kaffe, ekstra boller, vin, øl og vand i forbindelse med arrangementet.