Fortsæt til indhold

Så skal der løbes og opleves i Rødekro

Rødekro Tri & Motion er i gang med at etablere en løbe- og oplevelsessti

Arkiv
Arkiv

Rødekro Tri & Motion har taget initiativ til at etablere en lokal løbe- og oplevelsessti. Projekteringen har været i gang i nogen tid, og stien etableres i flere faser.
Første fase er en sti, der starter ved Fladhøj Idrætscenter og forgrener sig over fire km. Idrætscenteret er et helt naturligt udgangspunkt for stien, som kan benyttes af stort set alle. Der vil der i fase to blive etableret et fitnessspot, hvor der opstilles udendørs fitnessredskaber.
“Det er tanken at vores medlemmer, borgere, skoleelever og andre kan tage sig en gå eller løbetur, træne kroppen eller bare nyde en tur rundt om søen. Det er absolut vores mening at benytte området meget mere, end vi gør i dag,” fortsætter John Hansen fra Rødekro Tri & Motion. Etableringen er et samarbejde mellem flere aktører. Som sponsorer har foreningen modtaget midler fra Sydbank i Rødekro, og Aabenraa Fritidsråd har bevilliget penge efter ansøgning. Entreprenør firmaet Arkil A/S stiller med maskiner og ekspertise, ligesom Bedsted Lø grusværker ejer området. Sidste fase i projektet er etableringen af en bro over den ene sø i området. Fase et og to forventes klar til brug i løbet af foråret.