Stor ros fra fagforening til tømmerfirma
3F Vejle var mandag forbi tømrerfirmaet PS. Lundgård, for fagforeningen ville dele store roser ud til firmaet, der har til huse i Bredsten. PS. Lundgård gør nemlig, ifølge 3F, et stort arbejde med at udlære unge og har en klar holdning til at arbejde der udføres i Danmark skal foregå på danske vilkår, og at medarbejderne hver dag kan levere et godt arbejde under gode arbejdsforhold.
“I 3F Vejle, vil vi sætte fokus på det gode arbejde. Danmarks velstand og velfærd bygger på godt arbejde. Vi har skabt et stærkt samfund med gode livsmuligheder for de mange og ikke kun for de få, fordi vi har arbejdet både klogt og flittigt og behandlet hinanden ordentligt og ærligt. Derfor vil vi gerne rose og hædre tømrerfirmaet PS. Lundgård. De har skabt en virksomhed, hvor medarbejderne får mulighed for at levere godt og solidt arbejde under ordende forhold og med en ordentlig løn,” siger formand for 3F Vejle, Martin Jensen i en pressemeddelelse.
PS Lundgård er glade for rosen.
"Vi er rigtig glade for at være med til at bidrage til, at vi bevarer den danske model, hvor vi sikrer at det arbejde der udføres i Danmark også foregår på ordentlige og danske vilkår. Det er helt klart vores holdning, at vi i samarbejde med fagforeningen kan være med til at sikrer, et arbejdsmarked i Danmark på lige og danske vilkår og siger at flere mestre burde have en klar holdning til at eksempelvis alle kommuner indførte arbejdsklausuler som sikrer at alt arbejde som udbydes af kommune foregår på danske vilkår. Det er dejligt at blive påskønnet for det arbejde vi går og laver," siger direktør for PS Lundgård, Søren Lundgård og tilføjer, at han håber på, at der er flere byggefirmaer som vil tage del i arbejdet med lærlinge nu og i fremtiden.