Donation varmede i Over Lerte
Sydbanks Jane Beier Andersen overrakte 10.000 kroner til Dansk Klokkemuseum i Over Lerte
Formiddagshøjskolen i Over Lerte blev tirsdag krydret med et besøg af afdelingsleder i Sydbank Haderslev, Jane Beier Andersen, som kunne overrække en check på 10.000 kroner, som hjælp til opsætning af en varmepumpe i Over Lerte Kirke, der allerede i en årrække har kæmpet med problemet.
"Vi har kæmpet med problematikken, siden vi overtog kirken, som er primitivt bygget og med en ydervæg, som ligger meget udsat," fortæller leder af klokkemuseet Helle Kersting.
Købte kirken i 1998
Foreningen Bag Dansk Klokkemuseum købte i forbindelse med en sognesammenlægning Over Lerte Kirke i 1998, så det havde et sted at udstille sin fine samling af klokker, som i dag tæller 700 klokker.
"I vores nye støberi har vi samtidig påbegyndt en produktion af tre forskellige størrelser klokker. Og vi har også fremstillet en klokke, der kan lejes," fortæller museets kasserer Helga Sørensen.
Som model er der anvendt en Borchardt Gelgeter klokke og med hver klokke medfølger en beskrivelse af klokken. Dansk Klokkemuseum er det eneste støberi i Danmark der støber klokker.
"Vi har endda leveret en klokke til en lokal, som bor i Afrika - så man må sige, at vi kommer vidt omkring."
Klokkemuseet kan stadig bruges til kirke, da alter, font og orgel stadig står i kirken ,og kirkemuseets bestyrelse sørger selv for præst og betjening til de cirka fire gudstjenester om året.
Guidede ture året rundt
Klokkemuseet er åben fra den 1. maj til den 23. oktober. Der kan arrangeres guidede rundture for større grupper udenfor normal åbningstid ved kontakt på telefon eller mail.