Grænsebanegård nu tættere på
Bystyret i Flensborg har netop afsluttet en omfattende analyse af mulighederne for at optimere jernbanetrafikken bl.a. ved at anlægge en ny international banegård tæt på den dansk-tyske grænse. Et af formålene er at forkorte rejsetiden mellem Aarhus og Hamborg. Aabenraa Kommune og Region Syddanmark har bidraget økonomisk til analysen. Analysen har undersøgt fem placeringer for den nye internationale banegård. Og den peger på Flensborg-forstaden Weiche, som den bedste placering. Weiche ligger kun få km syd for grænsen tæt på motorvej A7, som på den danske side bliver til E45. Ved Weiche er det også muligt at opføre et parkeringsanlæg.
“I Aabenraa Kommune er vi meget glade for, at Flensborg By har taget initiativet til denne analyse. Og jeg synes, at Weiche er et godt valg, fordi rejsetiden mellem Aarhus og Hamborg kan blive forkortet væsentligt, og fordi det er nemt at køre dertil for os. Det er ikke alene et stort plus for togpassagerer. En ny banegård og de muligheder, der følger med, er også med til at styrke et sammenhængende arbejdsmarked i den dansk-tyske region,” pointerer borgmester Thomas Andresen i en pressemeddelelse.
Thomas Andresen mener, analysen er et godt grundlag for at komme videre med planerne:
“Der skal arbejdes på begge sider af grænsen for at få planerne ført ud i livet, så vi kan få en banegård, der også bliver et godt eksempel på et dansk-tysk partnerskab. Det kræver bl.a., at ikke bare Aabenraa Kommune og regionen, men også folketingets politikere kan de se åbenlyse fordele og bakker projektet op”.
Han ser det også som et naturligt skridt efterfølgende at analysere forholdene for godstrafikken herunder et eventuelt behov for en ny kombiterminal.