Bedre karakterer i kommunens folkeskoler
Det går godt i folkeskolerne i Sønderborg Kommune. Elevernes karaktergennemsnit ved prøverne i 9. klasse ligger nu over landsgennemsnittet
Det går godt i folkeskolerne i Sønderborg Kommune. Elevernes karaktergennemsnit ved prøverne i 9. klasse er løftet, så det nu ligger over landsgennemsnittet. Det skyldes især, at drengenes karakterer er blevet højere. Det går dog ikke lige godt på alle skoler, og nogle skoler skal præstere bedre i de kommende år.
Det fremgår alt sammen af den seneste kvalitetsrapport 2015 for folkeskolerne i Sønderborg Kommune. Den sammenfatter resultaterne på folkeskolerne og sammenligner med både resultater fra tidligere år og landsgennemsnittet. Kvalitetsrapporterne blev indført i forbindelse med folkeskolereformen, og følger bl.a. op på de nationale målsætninger for folkeskolen.
Før lå de under
I tidligere målinger har elevernes karaktergennemsnit ved 9. klasses prøverne i dansk, matematik og bundne prøver ligget under landsgennemsnittet. Det har ændret sig markant ved prøverne i skoleåret 2014/2015. Her ligger eleverne nu over landsgennemsnittet. I dansk er gennemsnittet i Sønderborg på 7,1 mod et landsgennemsnit på 7,0. I matematik er gennemsnittet i Sønderborg på 7,2 mod et landsgennemsnit på 7,1. Fremgangen skyldes især, at drengene præsterer langt bedre end tidligere. Deres karaktergennemsnit overgår nu landsgennemsnittet og er endog højere end pigernes i matematik.
Trivsel på jævne
Kvalitetsrapporten indeholder også resultaterne af den seneste trivselsmåling blandt eleverne. Den viser, at eleverne i Sønderborg Kommune generelt er i god trivsel - tæt på landsgennemsnittet.
Det går ikke lige godt på alle skoler. Undervisningsministeriet kigger f.eks. på skolernes præstationer ud fra skolens elevsammensætning. Den tager højde for, at eleverne har forskellig social baggrund og viser om skolerne, ud fra elevgrundlaget, klarer sig over, under eller på forventet niveau. Ud fra denne måling er der nogle skoler i Sønderborg Kommune, der præsterer lavere end forventet, og her bliver der gennemført en særlig indsats i de kommende år.