Fortsæt til indhold

Thomas Buttenschøn tilbage på Bygningen

Efter stor succes sidste forår er Thomas Buttenschøn taget på tour med sit one man show #Buttenbryllup

Arkiv
Arkiv

Efter en lang række anmelderroste koncerter i 2014 og 2015 fortsætter han rækken af solokoncerter, hvor det er guitaren, sangene og de gode historier, der er i fokus. Temaet for koncerterne er ”#Buttenbryllup” - I oktober 2010 blev Thomas gift med Cana og i oktober 2015 holdt de deres store bryllupsfest.
“Vi mødtes på kulturnatten i København i 2009, hvor Thomas spillede koncerter i Miljøministeriet. Vi mødtes backstage, hvor Thomas startede med - efter han havde hørt, at jeg var “miss Danmark” - at kalde mig grim. Det blev udgangspunktet for vores sidenhen spirende forhold,” fortæller Cana om deres første møde.
Historier om den unge kærlighed, om livet som nygift, livet med børn og hvad der ellers hører til, vil alt sammen blive berørt på en nærværende og humoristisk facon, når Thomas tager sin guitar og mikrofon med rundt i det danske land i foråret. Med i bagagen har han sit spritnye album.
Billetter til denne koncert, der foregår på Bygningen onsdag d. 2. marts, kan købes på bygningen.dk.