Fortsæt til indhold

Band of Horses gæster Tinderbox

Det amerikanske rockband Band of Horses lægger vejen forbi Tinderbox

Arkiv
Arkiv

Det er indbudt til fællessang, når det amerikanske rockband Band og Horses fra Seatle til sommer går på scenen på Tinderbox. Bandet brød igennem i med hittet 'Is there a ghost' som udkom på albummet 'Cease to Begin' fra 2007.
Band of Horses er et af seks nye navne, som føjer sig til listen over artister, som skal spille på den odenseanske festival til sommer. Det skriver Tinderbox i en pressemeddelelse.

Norsk hit-DJ annonceret

Der er også gode nyheder, hvis man er mere til elektroniske beats end til guitar.
Samtidigt annoncerede Tinderbox nemlig, at den norske hit-DJ Alan Walker også bliver at finde på dette års festival. Alan Walker er blandt andet kendt for hittet “Faded”, der ifølge festivallen netop nu ligger nummer tre på hitlisten i Danmark og nummer ét i hjemlandet Norge.
Derudover annoncerede festivallen fire andre navne. Listen tæller den tyske DJ Deniz Koyu, canadiske Zeds Dead, det amerikanske punk/folkband Flogging Molly og ikke mindst danske Turboweekend, som mange nok kender.