Det er jo et helt kinderæg
Kommunen får tre ting på én gang med talende skraldespand
Den talende skraldespand er fuld af gode sager.
Ifølge By- og Kulturrådmand, Jane Jegind (V), kan ideens potentiale sammenlignes med et chokoladeæg, som de fleste børn har sat tænder i.
“Vi vil gerne have en ren by. Det er de studerende med til at give svar på med den talende skraldespand, som kan ændre på folks affaldsvaner, så vi som kommune kan bruge færre penge på at fjerne affald fra veje og køre forgæves efter skrald.”
“Og så får vi nogle af vores studerende til at være iværksættere. Det er jo et helt kinderæg med tre ting på én gang,” siger Jane Jegind.
Udover at være et kinderæg er ideen også hot i forhold til kommunens tanke om at være en smart city.
Ny strategi i kommunen
I 2015 vedtog byrådet strategien “smart city”. Hensigten er, at skabe løsninger via data, så det bliver lettere at være borger og samtidig en mere bæredygtig by.
Flere konkrete initiativer er allerede sat til værks.
En parkeringsapp, som du kan downloade på www.odenseparkering.dk. Den giver dig et overblik over, hvor der er ledige p-pladser.
En “by for alle-app”, hvor ældre kan se, hvor der er ledige bænke.
Derudover kan cykelscore-projektet nævnes. Et projekt, som ti skoler er koblet på i Odense. Elever og ansatte har fået installeret en chip på cyklen, som lader sig registrere, når cyklisten passerer et checkpoint ved skolerne.
Tester ny chip til ældre
Lige nu er Odense Kommune i gang med at teste et helt nyt projekt, der kan give en større tryghed hos gangbesværede ældre borgere, når de går rundt i byen.
Flere plejegrupper har ansvaret for, at deres ældre medborgere får prøvet den nye chip af ved bestemte fodgængerovergange.
“Vores ældre medborgere har klaget over, at de ikke altid har tid til at nå over, mens der er grønt. Nu kan de sættes deres chip på en scanner ved fodgængerovergangen, så deres tid bliver forlænget med nogle sekunder,” fortæller Jane Jegind.
I 2015 og 2016 har kommunen afsat to millioner kroner til at arbejde med smart city. Midlerne skal anvendes til projektering og dataindsamling.
I byen Santander i Spanien har regeringen opsat 12.000 sensorer. De måler magnetisme, temperaturer, luftkvalitet, støjniveau og lysstyrke.
Dataene kan bruges til at tilpasse lysstyrken i gaderne og sørge for, at en akut ambulance får grønt lys hele vejen.