Stor donation til Børnecancerfonden
Lørdag den 20. februar kl. 12 overrækker Inspiration 770.000 kroner til Børnecancerfonden på Store Torv i Rosengårdscenteret.
De mange penge stammer fra 2015-salget af små Georg Jensen-vedhæng, hvor Inspiration for hvert solgt vedhæng donerer to kroner til Børnecancerfonden.
”Vi har hovedkontor i Odense, og Rosengårdcentret er den butik, der har samlet mest ind til Børnecancerfonden, så hvad er mere naturligt end at sige tak til både vores dygtige medarbejdere i butikken og vores fantastiske kunder, som i fællesskab har skabt dette fantastiske resultat, ved at overrække pengene i Rosengårdcentret,” siger administrerende direktør i Inspiration, Frank Siim Sørensen.
Han håber, at rigtig mange vil møde op og være med til at overrække pengene til Børnecancerfonden.
Til forskning og støtte
Og det en taknemmelig fond, der tager imod pengene.
”770.000 kroner er rigtig mange penge, og vi er meget taknemmelige,” siger Marianne Benzon Nielsen, direktør i Børnecancerfonden.
“Pengene er ikke øremærket, men de kommer til at gå til forskning og støtte til børn og familier, for eksempel til landstræf for unge kræftramte eller til søskende til kræftramte,” siger hun.
Bubber og Kalle
Vært ved arrangementet er Bubber, der er ambassadør for Børnecancerfonden, og Kalle fra Ramasjang underholder.
Alle kunder, der handler i Inspiration på lørdag, får et gratis Georg Jensen vedhæng, og der vil være popcorn og balloner til børnene.