Pakhuset gør klar til at flytte til Tøjhuset
Byrådet har sat fire millioner af til at gøre Tøjhuset i stand som Fredericias nye kultur- og spillested. Flytningen forberedes
Nu er det ikke længere bare en tanke eller en idé. Nu er det godkendt og bevilget: Flytningen af Det Bruunske Pakhus til Tøjhuset i Gothersgade nær J.B. Nielsens Plads.
Eller rettere, Pakhusets indhold af kulturudbud og koncerter flytter. Selve huset bliver liggende og skal fremover bruges til andre formål.
I sidste uge satte byrådet fire millioner kroner af til projektet. Og nu skal der arbejdes hurtigt, hvis ønsket om at flytte allerede til august-september skal indfries.
“Vi kan ikke sætte en præcis dato på flytningen endnu,” siger Pakhusets daglige leder, Helle Lillethorup.
Hun er dog helt sikker på to ting. For det første garanterer hun, at de to huse ikke kommer til at overlappe: Enten er aktiviteterne det ene sted, eller også er de det andet sted.
“Og for det andet: Vi kommer helt sikkert til at holde 6. Juli Jazz og Blues udendørs nede ved Tøjhuset,” siger hun.
Arkitekter og styrelser
Allerede i nogen tid har et arkitektfirma arbejdet på at forene de mange krav og ønsker til fremtidens kultur- og spillested.
“Vi håber at have tegningerne klar i løbet af februar. Derefter skal vi fremlægge dem for Kulturstyrelsen,” forklarer Helle Lillethorup.
Ligesom Pakhuset er Tøjhuset nemlig fredet. Det betyder, at alle ændringer skal godkendes - og ganske mange er på forhånd helt udelukket.
“For eksempel må husets ydre udtryk ikke ændres,” siger Helle Lillethorup, som ikke forventer at få problemer med at få projektet godkendt i Kultyrstyrelsen.
Blandt de mange krævende og kostbare ting, der skal laves om på Tøjhuset, er de akkustiske forhold i koncertsalen. Og den meget toppede brostens-belægning foran og bag huset, som skal være mere jævn.
Muren mellem gårdspladsen og Gothersgade er også fredet og må ikke pilles ned.
“Men den er også med til at definere et meget brugbart rum, som ellers ville virke åbent og bart,” siger Helle Lillethorup.
Hun håber, at Pakhuset kan flytte i september, hvor det gamle hus fejrer 30 år som kultur- og spillested.
“Ingen elsker Pakhuset mere end os. Så vi arbejder 110 procent for, at det lykkes at flytte hele husets profil og alle de dejlige mennesker og husets helt særlige stemning med. Og det tror vi på,” siger Helle Lillethorup.