Vinterferiefolket strømmede til Brandts
Kunstmuseet havde 20 procent flere besøgende end i 2015
Feriedage er traditionelt kronede dage for byens kulturelle tilbud, men den netop overståede vinterferieuge har i særdeleshed været god for Brandts,
Kunstmuseet har nemlig kunnet konstatere, at der var hele 20,2 procent flere gæster end vinterferieperioden i 2015.
Næsten 6.000 mennesker lagde vejen forbi Brandts i sidste uge, og det er godt 1.000 mere end det forgangne år.
“Der har virkelig været gang i huset i sidste uge, og jeg vil tro, det er det højeste antal nogensinde,” siger marketingansvarlig Tine Jørgensen i en pressemeddelelse.
Hovedparten af gæsterne har kigget forbi Brandts Torv, men Brandts 13 i Jernbanegade har haft flere besøgene end sidste år.
På Brandts Torv skabte den store interesse en smule kø, men ventetiden kunne heldigvis fordrives i kreativt øjemed i vinterferieværkstedet, hvor næsten 800 børn var med til at kreere egne planeter.