Kreditbanken er svært tilfreds med resultatet
Overskud før skat på 30,7 mio. kroner, 25 priocent i udbytte, rekordstor tilgang af nye kunder og vækst i både indlån og udlån
Medvind "Da vi offentliggjorde vores resultat pr. 3. kvartal 2015 var det sammen med en opjustering af forventningen til resultat for 2015 til 28-32 mio. kroner før skat. Og vi er nu landet på 30,7 mio. kroner. det er det bedste resultat siden 2008," oplyser bankdirektør Lars Frank Jensen. "Det gode resultat for 2015 runder et år af, hvor vi på mange måder har oplevet af have medvind," fortsætter Lars Frank Jensen. "For det blev et år, hvor vi kunne sige goddag til historisk mange nye kunder svarende til ni nye på hver eneste åbningsdag. Det blev et år, hvor vores udlån voksede med 8 procent og vores indlån med 13 procent. Og det blev et år, hvor banken evnede at gøre noget ekstraordinært for sine aktionærer," siger han.
Stort udbytte
Ud over at bankens aktionærer kan glæde sig over, at årets resultat forrenter egenkapitalen med godt 7 procent før skat, at bestyrelsen igen i år har indstillet et udbytte på 25 procent, og at kursen på Kreditbanken-aktien er steget i 2015, kan bankens aktionærer glæde sig over, at banken i 2015 har valgt at tilbagekøbe en større portion egne aktier. Det er sket for at annullere 10.000 stk. egne aktier efter generalforsamlingen i marts. Annulleringen vil automatisk øge de enkelte aktionærers ejerandele af banken.