Få pladen fuld med Køges forretninger
Køge Handelsstandsforening inviterer igen inden for til en bankoaften med masser af gevinster til gæsterne
Både bankohajer og rene novicer i spillet med de 90 tal er velkomne, når Køge Handelsstandsforening midt i marts endnu en gang inviterer til en aften i selskab med drømmen om at få hele pladen fuld.
Handelsstandsforeningens banko har hidtil været en efterårstradition, men fremover er det hensigten at gennemføre arrangementet to gange årligt. Også i forårsudgaven af arrangementet lover handelsstandsforeningens koordinator, Vicky Dong, masser af gode præmier – både ved bankospillet og andre konkurrencer i løbet af aftenen.
I alt vil der være flere hundrede præmier på højkant – alle doneret af byens forretninger og restauranter – så chancerne er ret gode for at vinde mindst en præmie med hjem fra det, der i tillæg også plejer at være en sjov og hyggelig aften.
”Det er ikke kun for bankohajer. Det hele foregår i et tempo, så alle kan være med,” understreger Vicky Dong med et smil, og hun tilføjer, at der er sidegevinster ved alle spil, så hvis man ikke har heldet med sig i banko, så skal man altså bare sørge for at sætte sig det rigtige sted denne aften.
Overskuddet i denne omgang går til sommerens aktiviteter i byen – blandt andet i form af musik og underholdning på Torvet.
Bankoaftenen finder sted i Ravnsborghallen onsdag den 16. marts klokken 18.30-22.00. Dørene åbner klokken 17.30. Køb billetter til 70 kroner pr. stk. på forhånd hos Visit Køge. Der er højst plads til 600 deltagere ved arrangementet.