Kjøge Mini-By kan fejre to rekorder
Foråret står for døren, og det betyder livlig aktivitet i Kjøge Mini-by, der har meget at fejre i år
Forberedelserne til sæsonstarten er godt i gang i Kjøge Mini-By. Vinteren har heldigvis været mild, og det er godt for husene i byen. Til gengæld har der været et større oprydningsarbejde efter snestormen i november, der efterlod sig mange knækkede grene.
Kjøge Mini-By sluttede sæsonen 2015 med 199.586 besøgende. Det betyder, at når Kjøge Mini-By atter åbner dørene for turister og entusiaster, så bliver det med en snarlig fejring af gæst nr. 200.000 siden byens åbning i 1996.
Det er dog ikke den eneste rekord, mini-byen kan fejre. Det er nemlig også snart tid til at finde plads til hus nr. 500. Huset der får den fornemme titel er Steens Boder, Fændediget nr. 2. Mange vil glæde sig over at se det gamle hus blive vakt til live igen. Begivenheden fejres med flaghejsning, pølser og lidt at skåle med, når huset endelig står på sokkeljorden.