Fortsæt til indhold

Bombetrussel mod skole

Politiet gik online, da Esbjerg torsdag eftermiddag holdt vejret efter en bombetrussel mod Urbanskolen på Søndervangen

Arkiv
Louise Ritter

Det lignede længe en torsdag som alle mulige andre, men klokken 13.55 torsdag eftermiddag trådte politiet i Esbjerg i højt beredskab, da det fra Urbanskolen afdeling Søndervangen blev meddelt, at skolen netop havde modtaget en bombetrussel leveret over telefonen.

Den slags skal som bekendt tages alvorligt, og i løbet af ganske kort tid var alle skolens godt 400 elever og ansatte evakueret til skolens boldbane. Samtidig startede politiet sine udmeldinger til offentligheden om bombetruslen via det sociale medie Twitter. Ordensmagten lod tydeligt forstå, at al information ville komme ad den vej, og det var da også her, at både medier og forældre bedst kunne følge med. Faktisk kommunikerede politiet direkte til elevernes forældre via Twitter.

“Til forældre: Alle elever vil i busser blive bragt til Rørkjærhallen. Her kan forældre henvende sig,” lød det godt en time efter at bombetruslen var meldt ud.

Danmarksgade undersøgt

Med elever og ansatte i sikkerhed langt fra skolen, rekvirerede politiet i Esbjerg sprængstofhunde til afsøgning af skolebygningerne på Søndervangen. Først sent torsdag aften kommunikerede politiet ud via Twitter:

“Så er sprængstofhundene færdige på skolen i Esbjerg. Intet fundet. Afspærringen er ophævet og området frigivet.”

Dermed kunne flere ansatte vende tilbage efter tasker og husnøgler, der i kampens hede og evakueringen af eleverne var blevet efterladt tilbage.

Fredag morgen kunne alle møde sikkert i skole igen, men på politigården i Esbjerg var sagen endnu lagt fra afsluttet. I løbet af dagen viste efterforskningen nemlig, at bombetruslen muligvis var mere omfattende end først antaget, og så måtte sprængstofhundene igen i aktion fredag sidst på dagen.

“Efterforskningen viste i dag, at det ikke kunne udelukkes, at truslen også var rettet mod den afdeling af Urbanskolen, der ligger i Danmarksgade. Her til aften er afdelingen i Danmarksgade ligeledes blevet undersøgt. Det viste sig, at der heller ikke der blev fundet sprængstoffer eller andet af interesse for sagen,” meddelte politiet fredag aften.

Ved denne avis' deadline var der ikke yderligere oplysninger at hente i sagen. Politiet fortæller blot, at efterforskningen af, hvem der står bag truslen, naturligvis fortsætter.