Færre regler og billigere løsninger
Venstres Bent Jørgensen mener, at frikommunne-forsøg kan hjælpe på Roskildes trængte økonomiske situation
- I mange tilfælde er kommunerne underlagt for mange firkantede regler, så arbejdet foregår for firkantet. Hvis vi fik større lokal frihed til selv at bestemme, hvordan vi gør, tror jeg også på, at vi kan finde bedre og billigere løsninger. Sådan siger Bent Jørgensen, der er leder af Venstre i Roskilde Byråd. Han har stillet forslag om, at Roskilde kommune skal være med i et forsøg som frikommune, og det er nu ved at blive behandlet i de forskellige politiske udvalg. - Roskilde kommune får jo en presset økonomi i de kommende år på grund af 'omprioriterings-bidrag', ekstra udgifter til mange flygtninge og andre forhold. Det kan vi ikke ændre meget på her lokalt. - Men når Folketinget nu med den ene hånd har givet os ekstra byrder og pålægger os besparelser, vil det kun være rimeligt, hvis de med den anden hånd er klar til at lempe på tåbelige regler og bureaukrati, så vi kan gøre det bedre og billigere for borgerne, forklarer Bent Jørgensen.
Overbureaukrati
Bent Jørgensen er selv formand for beskæftigelses-området, der i lighed med byrådets øvrige udvalg arbejder med forslag om forenkling af arbejdet. Efter hans opfattelse er det et område, der i høj grad trænger til at blive gjort noget ved: - Vi skal se på alle tiltag, så det bliver mere enkelt, og fokus flytts fra at bruge mange ressourcer på bureaukrati til mere målrettet at gøre noget for de borgere, der skal have hjælp til at komme videre efter arbejdsløshed, sygdom eller andre problemer. - Beskæftigelses-området er i den grad gennemsyret af 'overbureaukrati' med bunker af krav om registrering, dokumentation og alt for mange slags ydelser. Derfor kommer kommunens ansatte til at bruge deres arbejdstid på en forkert måde, uden at det er deres skyld, forklarer Bent Jørgensen.
Mulige forenklinger
Beskæftigelses-formanden nævner flere eksempler, hvor der efter hans meninge kan vindes meget ved en forenkling: - Indenfor kontanthjælps-området har vi alt for mange ydelser og satser, ialt omkring 20. Lad os få dem standardiseret i færre beløbgs-størrelser, der tager udgangspunkt i hele den berørte familie. - En 'rådigheds-vurdering' af, om en person faktisk kan arbejde og dermed er 'til rådighed for arbejdsmarkedet' skal foretages i en række tilfælde. Men det er en omfattende og tidkrævende øvelse, der alligevel ofte ikke bliver brugt til noget. - Revalideringsreglerne er meget tunge at bruge, så derfor kommer der for lidt ud af indsatsen på dette område. tk