Kvinde med egne mål
Kunstneren Anne Marie Carl Nielsen var 100 procent kunstner i en tid, hvor kvinder ellers ikke havde de store muligheder for at forfølge egne mål, hvis de var andre end mand og børn. Anne Marie Carl Nielsen var gift med komponisten Carl Nielsen. De havde tre børn. Det bremsede hende ikke i arbejdet med sin kunst, og i begyndelsen af 1900-tallet forlod hun sin mand og børn i lange perioder for at arbejde. Hun mente, at som en moderne kvinde kunne hun godt både være kunstner og familiemenneske.
Den historie danner grundlaget for Mungo Park Koldings teaterforestilling, der kan ses i Teatersalen på Lynghøjskolen i Svogerslev søndag 3. april klokken 19.30. Det er Roskilde Teater, som står for arrangementet, og det er på teaterts hjemmeside roskildeteater.dk, man kan bestille billetter. De kan også købes ved indgangen.
På dagen er det muligt at få en introduktion til stykket af Rikke Rottensten. Det klokken 18.30 ligeledes på Lynghøjskolen. Hvis man vil se et værk af Anne Marie Carl Nielsen, skal man tage ud på Københavnsvej ved RO's Torv. Rytterstatuen af Dronning Margrete I er af kunstneren.