Spicy House sælger indisk og pizzaer
I restauranten ’Spicy House’ kan du vælge mellem indiske specialiteter og traditionelle pizzaer
Kanel, kardemomme, ingefær, hvidløg og chili. Snart dufter det af indisk mad på Vejlevej, hvor 40-årige Prabakaran Kandasamy åbner restauranten 'Spicy House'.
“Det bliver omkring den 1. april,” lover han.
Fra buffeten kan gæsterne vælge mellem cirka 10 forskellige indiske retter. Der er også salatbar - og mulighed for at spise pizza. Restauranten, der ligger på Vejlevej ved siden af Vestbyens Herretøj, er cirka 250 kvadratmeter stor.
“Vi har også 'Take Away' - og det gælder både indisk og pizzaer,” fortæller Prabakaran, der har boet i Fredericia i 14 år.
Det bliver hans hustru, der sammen med en indisk kok fra England, får køkkentjansen. Branchen er ikke ukendt for Prabakaran. Han har tidligere drevet pizzeriaer i Tørring, Strib - og i Korskærparken i Fredericia.
“Spicy House har en perfekt beliggenhed med gratis parkeringspladser, masser af trafik og mange mennesker i bydelen. Indisk mad findes ikke i Fredericia, og jeg er klar til at lade folk prøve noget nyt.”
Restauranten har ikke alkoholbevilling på åbningsdagen, men ansøgningen er sendt.
“Vi har arbejdet i fire måneder på at få restauranten op at stå. Det har været hårdt, så nu er vi spændt på at komme i gang,” smiler byens nye restauratør.