Køge Svømmeland er med i fitnessuge
Prøv kræfter med AquaFitness og AquaZumba i Køge Svømmeland lørdag den 9. april
Prøv et Aqua Fitness-hold i Køge Svømmeland ganske gratis. Det er tilbuddet til alle fra Køge og omegn i forbindelse med Aqua Fitness Week, som er en del af en landsdækkende kampagne fra DGI.
Sammen med svømmeklubber og svømmehaller fra hele landet holder Køge Svømmeland ”åbent hold” i uge 14. Og der kommer masser af fitnessaktiviteter på programmet. Alt fra skånsom aqua running og yoga til hård aqua cross training.
”Vi har hold for enhver smag. For både unge og gamle, trænede og nybegyndere. Vi håber, at mange af dem, som vi ikke normalt ser i svømmehallen også har lyst til at komme forbi,” siger Liselotte Jakobsen, der er assisterende halinspektør i Køge Svømmeland.
Du behøver ikke være vant til at svømme eller træne i vand for at deltage. Det vigtigste er, at du er klar på at have det sjovt og prøve noget nyt.
Prøv en unik træningsform
Det er idrætsorganisationen DGI, der står bag Aqua Fitness Week. Målet med kampagnen er at skabe opmærksomhed. At fortælle så bredt som muligt, at Aqua Fitness er en unik træningsform, der både er skånsom, effektiv og sjov. At du kan forbrænde en masse kalorier uden at risikere skader på samme måde som på land.
”Aqua Fitness er fantastisk træning. Derfor er det også stærkt, at vi nu står sammen om at vise det. Som svømmehal håber vi selvfølgelig på, at folk fortsat møder frem til vores hold eller i vores mange foreningstilbud, når de har prøvet det. Men allerførst er det vigtigste at give folk en god oplevelse under Aqua Fitness Week,” siger Liselotte Jakobsen.
I løbet af Aqua Fitness Week kan du prøve masser af hold på landsplan, men i Køge Svømmeland er der disse hold lørdag den 9. april
AquaFitness (lavt vand) kl. 10.00-10.30
AquaZumba (lavt vand) kl. 11.00-11.40
AquaFitness (dybt vand) kl. 12.00-12.30