Fortsæt til indhold

Lise Nørgaard med på Boberg-kopi

Nyt kunstværk præsenteres til maj på Mulle-Rudi og Roskilde Museum

Arkiv
Af Torben Kristensen

Den mest kendte Roskilde-forfatter, Lise Nørgaard, har nu også sagt Ja til at være med på den nye kopi af et Boberg-billede, som kunstkøbmanden Steffen Hansen er ved at få fremstillet. Lise Nørgaard var hovedforfatter på den berømte tv-serie ‘Matador’, der er genudsendt flere gange, senest for et par år siden, da Roskilde Avis lavede en hel artikelserie med nogle af de steder og folk, der havde inspireret hende til at skrive om ‘livet i Korsbæk’. Oprindelig blev Lise Nørgaard udlært som journalist på Roskilde Dagblad, selv om hendes far, der var grosserer og formand for Roskilde Landbobank, syntes, at det var noget værre pjat. Siden blev hun en meget velanset journalist på Politiken og har blandt andet også været redaktør på ugebladet Hjemmet.

Præsenteres på Mulle

Steffen Hansen har også fået RUC-lektor Bjørn Laursen med. Han er en af hovedkræfterne ved performance-linjen på det lokale universitet og har derfor spillet en stor rolle ved Roskildes årlige lysfest på Allehelgens aften, hvor de studerende står for en stor del af arrangementet. Billedet skal laves af den lokale kunstner Alexander Kosmala, der er skrap til at lave vellignende portrætter. Det vil blive fremstillet i to eksemplarer, der skal hænge på Roskilde Museum og på det kendte ‘kult-sted’ Café Mulle & Rudi i Djalma Lunds Gård. Sidstnævnte sted bliver kunstværket præsenteret fredag den 20. maj klokken 11.00, og tre og en halv time senere er turen kommet til Roskilde Museum.

Bobergs billede på Københavns Bymuseum gav Steffen Hansen ideen til at få lavet det nye billede.

Mindet om Boberg

Jørgen Boberg var en af Roskildes bedste malere gennem historien og har blandt andet malet daværende borgmester Henrik Christiansen og biskop Bertil Wiberg. Kunstkøbmand Steffen Hansen vil nu lave et minde om sin afdøde ven ved at få fremstillet et helt nyt billede, der bliver en parafrase over et af hans kendte værker. Derfor kalder han det nye billede ‘Hommage à Boberg’, så hyldesten lyder fransk og fin. Udgangspunktet er maleriet ‘Er du nu i Danmark igen’, hvor Boberg, der ellers boede i Toscana, har foreviget nogle af sine venner hos Jytte og Tommy på Café Store Strandstræde i København. Det hænger i dag på Københavns Bymuseum. De er med Nu er følgende med på den nye Boberg-kopi: Birgit Pedersen (SF), formand for Kultur- og Idrætsudvalget. Bjørn Laursen, lektor på RUC og med i lysfesten Jytte og Frank Birkebæk, direktør for Roskilde Museum. Jes Nysten, fhv. præst i Vindinge og formand for kunstforeningen. Jette og Henrik Rasmussen, Roskilde Festival. Jorun Bech, formand for handelskolen og tidligere HK-formand. Joy Mogensen, borgmester (S). Kaj V. Hansen, byrådsmedlem (S) og byvandringsguide. Leif Skov, mangeårig tidligere leder på Roskilde-festivalen. Lise Nørgaard, forfatter til Matador og meget andet Lotte Fang, lokalhistoriker og byvandringsguide. Michael Gundersen, formand for gågade-lauget og tidligere ejer af TTU. Ole Bjørn Nielsen, fhv. ejer af værktøjsmagasinet og medlem af bystyrelsen i Roskilde Bank. Paul Bundgaard, tidligere apoteker og talsmand for Sygehusgruppen. Paul Kofoed Christiansen, sognepræst ved Roskilde Domkirke. Peter Madsen, byrådsmedlem (V). Pia Kloster, jazz-sangerinde. Steffen Hansen, kunstkøbmand og tidligere slagteridirektør Tinna Damgaard-Sørensen, direktør Vikingeskibsmuseet.