Fanø får et dialysecenter
Både Ældre Sagen og borgmester glæder sig over åbningen af et nyt ferie-dialysecenter på Fanø
Den 1. maj åbner det første ferie-dialysecenter på Fanø. Det giver mulighed for, at nyrepatienter i dialyse kan komme på en velfortjent ferie og samtidig få de behandlinger, de er så afhængige af.
Tanken om et ferie-dialysecenter i Sundhedshuset på Fanø opstod derfor for snart fire år siden, da tre bestyrelsesmedlemmer fra Ældre Sagens lokale afdeling på øen blev opmærksomme på de begrænsninger, mennesker med dialysebehov oplever i forhold til at kunne holde ferie og tage på familiebesøg. Drevet af vilje og lyst til at hjælpe nyrepatienter til bedre livskvalitet etablerede de tre et samarbejde med Nyreforeningen, der fik kontakt til Dialysecenter Aps, som havde interesse i at starte et privat dialysecenter i Danmark.
Kirsten Poulsen, formand for Ældre Sagen Fanø, glæder sig over, at centeret nu bliver til noget:
“Jeg ser det som en bekræftelse af, at vedholdenhed betaler sig,“ siger hun, og borgmester Erik Nørreby, Fanø, håber det kan gør noget for turismen på øen.
I Nyreforeningen siger landsformand Jan Rishave:
“Det giver nyrepatienter mulighed for at holde ferie på øen. Og fordi samarbejdet omkring klinikken er et eksempel til efterfølgelse – i sundhedscentre overalt i Danmark,“ siger han.