Stevold til tops i banken
Stopper som formand for Roskilde Handel ved den kommende generalforsamling
Direktøren for Danske Bank i Roskilde Torben Stevold kommer nu til tops som områdechef for halvdelen af Sjælland og stopper derfor som formand for Roskilde Handel ved den kommende generalforsamling den 27. april. Banken har fået en ny struktur, hvor landet deles op i 13 enheder. Torben Stevold skal fra 1. april være chef for et område, der går fra Faxe Ladeplads i sydøst til Kalundborg og Odsherred i nordvest. Det svarer faktisk til politikredsen med Midt- og Vestsjællands Politi. - Jeg får det overordnede ansvar for syv filialer og min opgave er, at Danske Bank skal nå den højeste tilfredshed blandt kunderne i området, forklarer han. Forfremmelsen kommer langt fra uventet, efter at bankens øverste topchef Thomas Borgen sidste efterår var i domkirkebyen og forklarede, at Stevolds og medarbejdernes indsats i Roskilde var en ‘rollemodel’, der viste, hvordan der skulle arbejdes i hele landet. - Vi har hele tiden stået godt i Roskilde, og den position går helt tilbage til den gamle Roskilde Sparekasse, der havde mange kvaliteter. Det er lykkedes at videreføre denne opbakning fra kunderne, og det er vi stolte af, forklarer Torben Stevold til Roskilde Avis.
God indflydelse
Selv om han fortsat sidder på Stændertorvet, betyder udnævnelsen til den nye stilling samtidig, at Torben Stevold efter fem år på posten trækker sig tilbage som formand for Roskilde Handel, fordi de to job ikke kan forenes. - Jeg har været utrolig glad for dette arbejde, selv om det også har taget meget tid og mange kræfter. - Til gengæld er vi nået langt, så handelen har fået en god indflydelse i Roskilde. Både byrådet og mange andre lytter til os, så vore synspunkter har den vægt, som detailhandelens økonomiske betydning også berettiger til. Blandt de vigtigste resultater nævner Torben Stevold en forbedring af parkerings-situationen: - Vi har bevaret gratis parkering i gaderne, vi har fået informationstavler, der viser de ledige p-pladser rundt om i byen, og nu kommer der så også parkeringshuse i første omgang på Sortebrødre Plads. - Dernæst får vi ny julebelysning og har fået lavere dæknings-afgift for virksomhederne. Torben Stevold fremhæver samtidig det gode forhold mellem Roskilde Handel i Bymidten og RO’s Torv, hvor de to store handels-sammenslutninger samarbejder om fælles interesser, eksempelvis i forhold til butiks-sammensætningen i det kommende Røde Port-projekt.
Sammenhold virker
For Torben Stevold er det allervigtigste resultat af arbejdet med Roskilde Handel, at sammenholdet mellem de mange butikker i byens detailhandel har virket, så Roskilde nu står stærkt i konkurrencen. - Den nye rapport fra Cowi viser jo, at vores samlede handelsliv både i Bymidten og på RO's Torv har haft fremgang i forhold til andre. - På den måde er det jo et udmærket tidspunkt at gå af nu, så en ny formand kan komme til at fortsætte denne positive udvikling, siger Torben Stevold. Han har fyldt meget på posten som handelsformand og ydet en enorm indsats for at holde sammen på de mange forretninger, så handelslivet i dag har større indflydelse i Roskilde end i mange årtier. Af og til har han næsten været ‘det store træ, der skjulte resten af skoven’. Så der bliver noget at leve op til både for den kommende formand og bestyrelsen, som man nu er i fuld gang med at finde frem til. tk@roskildeavis.dk