Fortsæt til indhold

Spejdere ramt af brand får vejrly

En donation fra Firmurerlogen giver spejderne tag over hovedet

Arkiv
Daniel Rasmussen

Det har været en kold vinter at komme igennem for spejdergruppen Sortebrødrene i Fruens bøge. Sidste år brændte gruppens historiske spejderhytte, og siden da har spejderne ikke haft noget sted at gå hen, når det er dårligt vejr.
Nu har Frimurerlogen doneret 135.000 kroner til at give spejderne ly for vind og vejr. Pengene skal således gå til at stille to mandskabsvogne op, hvor spejderne kan opbevare deres ting, have undervisning og få varmen, når det er koldt.
“Vi er rigtig glade for, at frimurerne støtter op om os med den her donation,” siger Jes Bacher Kristensen, som er gruppefører for spejdergruppen Sortebrødrene.
Donationen sikrer, at spejderne har et sted at være, mens de venter på, at spejderhytten bliver genopført.
“Hvis det er regnvejr, og man skal sidde og lære at bruge kort og kompas, så er det lidt sjovere at sidde indenfor. Derfor glæder vi os rigtig meget til at tage vognene i brug,” siger Jes Bacher Kristensen.