Fortsæt til indhold

Besparelser på SDU vækker bekymring

Syddansk Universitets (SDU) bestyrelse har vedtaget, at universitetet skal spare 149 millioner kroner på universitets uddannelser

Arkiv
Af Svend Mikael Larsen

SDUs beslutning om at spare 149 millioner kroner betyder, at der skal skæres 160 fuldtidsstillinger væk. Et beløb, som universitetet dog håber, kan blive mindre ved at finde nye indtægter. To tredjedele af besparelserne skal findes i Odense, mens de resterende skal findes i SDUs fem campusbyer - København, Slagelse, Kolding, Esbjerg og Sønderborg.
Millionbesparelserne er naturligvis dårligt nyt for alle parter, men Sønderborgs borgmester Erik Lauritzen noterer sig dog, at det oplæg til fremtidens aktiviteter for campus i Sønderborg, som en lokal arbejdsgruppe bestående af Danfoss, Sønderborg Kommune, BMC Fonden og Sønderborg Vækstråd har udarbejdet, er blevet godt modtaget af SDUs bestyrelse, og at universitet er klar til at drøfte fremtiden og udviklingsmulighederne for campus i Sønderborg.

Store ambitioner

Byrådet i Sønderborg har store ambitioner på uddannelsesområdet. Et nyt kollegiebyggeri på havnen, campus på Alsion og topmoderne faciliteter til de studerende er bare nogle af de initiativer, som er i gang eller snart påbegyndes. Målet er at Sønderborg skal gå fra 1.300 til 2.000 studerende - og Sønderjylland har brug for de studerende, for behovet for arbejdskraft med længere videregående uddannelser vil være støt stigende i de næste mange år. Et udvidet samarbejde med SDU er derfor vigtigt for Sønderborgs videre arbejde og udvikling.
"Sønderborg har en meget ambitiøs plan om at være Sydjyllands mest attraktive uddannelsesby. Der er allerede er investeret rigtig meget tid og rigtig mange penge i at gøre campus i Sønderborg til det den er i dag. Og med det tætte samarbejde der er mellem de fire sønderjyske kommuner plus Flensborg kan vi skabe noget endnu mere ekstraordinært på Campus Sønderborg. Både for de studerende, for SDU, for erhvervslivet her i landsdelen og for Sønderborg Kommune. Den chance må vi - og her mener jeg både
SDU og Sønderborg - ikke lade gå tabt, men tværtimod videreudvikle," siger Stephan Kleinschmidt, formand for Udvalget for kulturel og regional udvikling.

Erhvervslivet bakker op

"Vi har i Sønderborg Kommune et stærkt lokalt erhvervsliv, som er klar til både at give de studerende optimale muligheder for praktikophold under studierne, og som oven i købet efterspørger de kandidater, som kommer ud fra SDU. Læg dertil en kommune, som sammen med erhvervslivet har en ambitiøs plan for SDU i Sønderborg. De to ting kombineret gør, at der er oplagte muligheder for at udvide samarbejdet," slutter Sønderborgs borgmester.