Fortsæt til indhold

SUB drenge på påsketur til Holland

Arkiv
Arkiv

Den stod på masser af fodbold, socialt samvær og besøg på Ajax Amsterdams store stadion, da 30 U13 drenge fra SUB, 4 ledere og en håndfuld forældre var i Holland i påsken.

Gik efter pokalen

Selvfølgelig gik drengene efter pokalen, men det var i lige så høj grad det sociale, der var i højsædet, da SUB's 3 U13 hold deltog i EuroSporting stævnet Hanze Trophy i Zwolle i påskedagene.
På det sportslige plan var turen en stor succes, da hold 1 vandt stævnet, hold 2 blev nummer 7 og selvom hold 3 ikke vandt nogle kampe, så fik de masser af spilletid.

(Privatfoto)

Hold 1 vandt

Hold 1 vandt sikkert alle de indledende kampe og kvartfinalen, men i semifinalen var det lige ved at gå galt, da holdet hurtigt kom bagud 2-0. I 2. halvleg fik de dog scoret 2 mål, og kampen endte uafgjort. Der skulle straffesparkskonkurrence til for at finde en vinder og her blev den store helt målmand Rasmus Bachmann, der tog 4 straffe. I finalen ventede Brøndby IF, som efter en spændende kamp blev slået 2-1. Dobbelt målscorer blev Jacob Schelde Paulsen.

(Privatfoto)

Et højdepunkt

En af højdepunkterne var dog rundturen på Ajax Amsterdams stadion, der både bliver brugt til Ajax's kampe men også landskampe. To dage forinden havde Holland spillet mod Frankrig, men stadion bar også præg af, at Hollands største fodboldspiller gennem tiderne, Johan Cruyff, desværre døde Skærtorsdag. Både på og uden for stadion var der masser af mennesker, der lagde blomster til ære for den store spiller.

(Privatfoto)