Drenge på lynkursus i lyd og lys inden Askepop-show
Det er kompliceret teknik, de skal styre, når Askepop-forestillingerne løber af stabelen
Der skal holdes styr på et utal af lamper, lysstyrker, farver, røg, mikrofoner, rumklange, ledninger, forbindelser og komplicerede delay-funktioner, når Askepop-musicalen om nogle dage ruller over scenen i den nye multihal ved skolen på Havepladsvej.
Det er avanceret udstyr og indviklet teknik. Så for at få styr på systemerne har en flok drenge fra 7. og 8. klasse fået undervisning af Ralf Rendigs på Ungdommens Hus.
Og det er drengene glade for. De vil i hvert fald hellere stå for teknikken end stå på scenen.
“Det her er sejere”, siger Rasmus Kristiansen.
“Og sjovere,” tilføjer Laurids Bak Jensen.
Prøvekoncert
Drengene har fået seks gange to timers undervisning i styring af lyd og lys. Ralf Rendigs, erkender, at 12 timer efter skoletid ikke er meget, når man skal styre så stort et setup, som drengene skal levere.
“Det er virkelig meget ambitiøst. Men drengene er supersøde, og jeg tager hatten af for, at de kommer her og er klar på at lære noget helt nyt efter en lang skoledag,” siger han.
I sidste uge testede han drengenes evner ved en koncert i salen på Ungdommens Hus. Produktionsskolen kom med et orkester, som drengene så skulle styre teknikken for.
Ralf Rendigs havde sørget for, at der også kom et publikum.
“Så kan drengene nemlig mærke den stress, det giver at der er folk i salen. Learning by doing,” siger han.
Aftenen gik rigtig godt.
Ikke alle drengene tror, at de vil gå videre med arbejdet som lyd- og lys-tekniker. Men enkelte overvejer det. Om ikke andet så på fritidsplan.