Fortsæt til indhold

Føtex udvider - om natten

Dansk Supermarked bygger om i Føtex Sønderborg for en million kroner

Arkiv
Arkiv

Der bliver travlt i føtex natten mellem onsdag d. 13 april og torsdag d. 14 april. Mere end 35 medarbejdere er kaldt ind for at hjælpe til med at bygge varehuset om. Reolerne i kolonialafdelingen skal være både højere og bredere, så varehuset kan få plads til flere varer og dermed sikre en bedre service for kunderne.
"Ombygningen betyder at vi får mere plads til kolonial varerne. Pladsen bruges på at give de bedst sælgende varer mere plads, så vi minimerer udsolgte varer på hylderne, samt dele af vores sortiment udvides. Der kommer f.eks. et helt afsnit hvor vi samler sukkerfri, glutenfri, økologi og lækre varer fra danske producenter," siger Henrik Worre Frost Larsen.
Føtex investerer omkring en million kroner i ombygningen og de nye reoler, som kommer til at give 100 kvadratmeter ekstra hyldeplads i varehuset.

Travl nat

Føtex har cirka 15.000 forskellige varenumre, hvoraf omkring halvdelen er kolonialvarer, som bl.a. omfatter drikkevarer, gryn, mel, brød, konserves, rengøring og chokolade/slik. Derfor bliver der nok at bestille for de 35-40 medarbejdere, som natten til torsdag skal flytte hylderne og de cirka 6000 kolonialvarer ud - for herefter at sætte det nye inventar op og varerne på plads igen.
"Vi bestræber os på at nå alt det, vi overhovedet kan i løbet af natten og vi forventer at butikken er 90-95% på plads, når vi åbner torsdag morgen. Vi får helt styr på de sidste småting i løbet af torsdag og fredag efter ombygningen. Vi har lyttet til vore kunder og har derfor bevidst valgt ikke at flytte rundt på varernes placering, så kunderne ikke kan finde dem. Over 95% af kolonialvarerne vil være at finde, hvor de plejer," forsikrer Henrik Worre Frost Larsen

Flere varer på hylderne

Varehusets højeste reoler er i øjeblikket 1,94 meter. De nye reoler kommer hele 2,33 meter op i højden og får en dybde på 50 cm.
"Den ekstra plads i højden vil blive brugt som lagerplads til de varer som der ikke er plads til på hylden. Disse varer sætter vi normalt ud på lageret, men fremover vil denne arbejdsgang foregå inde ved reolen, så vi hele tiden vil være tilstede ved vores kunder. Samtidig bliver der fremover 2 meter gangplads mellem alle reoler i kolonialen, mod 1,5 meter i dag. Det giver mere lys i gangene, samt rigtig god plads til alle kunder," forklarer varehuschefen.
På den måde kommer ombygningen til at sikre en bedre service for kunderne og nemmere arbejdsgange for medarbejderne.
"Det bliver en rigtig travl nat, der kommer til at kræve en del flytten rundt på reoler og varer, men jeg er helt sikker på at resultatet bliver rigtig godt, der vil komme både kunder og medarbejdere til gavn," fortæller varehuschef Henrik Worre Frost Larsen.

F%26#xf8;tex i S%26#xf8;nderborg bygger om for en million kroner i denne uge. /Mikkel, Lokalavisen S%26#xf8;nderborg

Opslået af Lokalavisen Sønderborg på%26nbsp;12. april 2016