De fem populære piger trækker folk til midtbyen
Også den femte søster er populær
De er meget markante i bybilledet. De Fem Søstre. Og den sidste søster er ved at stå klar.
Der har lige været rejsegilde på det sidste tårn, som forventes at stå klar til indflytning til februar næste år.
De fem tårne er et led i en større helhed.
“Der er en stor tilflytning til Vejle, og det skal vi honorere. Derfor arbejder vi både med at gør byen større, men også på at fortætte byen. Og her er De Fem Søstre en naturlig del af fortætningen,” forklarer Camilla Jørgensen, der er bydelsudvikler i Vejle Kommune.
De fem tårne er et led i den Mikropolzone, som Vejle Kommune i en årrække har arbejdet med. I den zone må man, groft sagt, gerne bygge stort i volume og højde.
“De Fem Søstre passer godt til Mikropolzonen, hvor der er en række hvide tårne, som rækker sig opad. Altså både Havnemøllen, Den Hvide Facet, det tidligere Hotel Australia og nu De Fem Søstre,” siger hun.
Derfor kunne området ved åen heller ikke være endt som et parcelhuskvarter.
“Nej, den form for bebyggelse hører til andre steder. Det handler om at fortætte midtbyen på bedst mulig måde, og det er De Fem Søstre med til at gøre,” siger hun.
Meget populære
Der er 48 lejligheder i hvert tårn, som hver er på 12 etager, og i det kommende og sidste af slagsen er der i skrivende stund ti ledige lejligheder tilbage.
Første spadestik blev taget i maj 2007. Det var i de økonomisk glade dage, hvor alt kunne lade sig gøre, men kort efter indtraf krisen, og der var frygt for, at De Fem Søstre skulle blive til er enebarn. Men den frygt var yderst ubegrundet.
“Det er typisk folk fra oplandet, som ønsker at slippe af med det vedligeholdsarbejde, som hus og have repræsenterer. Og som måske har for meget plads efter at børnene er flyttet. De vil gerne herind til nye, gode lejligheder, flot udsigt og en dejlig by, sagde Bente Klarskov fra bygherren, NCC, da vi tidligere interviewede hende om de populære søstre.
Det er dog ikke kun det grå guld, der rykker ind i søstrene. Også unge er interesseret, og derfor er det ikke en svær opgave at finde købere/lejere til lejlighederne.
Otte søskende i alt
De Fem Søstre i Vejle har tre andre søskende, der alle står på Islands Brygge i københavn. De er dog ikke helt som sine vejlensiske søskende, men næsten. Blandt andet er den ene på 16 etager mod de 12 der er i Vejle. De tre søstre i København er i øvrigt både bygget og udsolgt.