Fortsæt til indhold

Kom godt fra start i det nye år

Det skal frem for alt være sjovt at dyrke sport, og det bliver det blandt andet, hvis man når sine mål. Christian, Jack og kollegerne i Sport 24 hjælper kunderne et skridt nærmere med det rette udstyr.

Arkiv
Af Julie Myhre

Julen er gennemspist, nytåret er drukket ind, og så kommer de. Alle de kunder, der har sat sig nye mål fra årets første måned. Nogle vil i gang med at løbetræne, nogle har sat sig for at gennemføre et maratonløb, og atter andre vil gerne prøve kræfter med en helt ny sportsgren. Uanset kundernes ærinde bliver de mødt med samme store engagement af salgsassistenterne Christian Jensen, Jack Seidel og deres kolleger i Sport 24 i Torvegade.
Hos Sport 24 spørger personalet ind til den enkelte kundes udgangspunkt og ambitioner, så kunden kan få den bedst mulige hjælp til at komme i gang med en sport eller finde udstyret til en mere intensiv træning.
Når en kunde kommer for at købe et par løbesko, bliver kunden opfordret til at tage en tur på butikkens løbebånd. Kun på den måde kan medarbejderen vejlede kunden i at finde det mest egnede par løbesko. Men indimellem sker det, at kunder vælger løbesko efter farver og design. Ifølge Sport 24’s salgsassistenter er det især kvinder, der vælger med øjnene.
Engang imellem kommer en kunde tilbage og fortæller, at de nye løbesko slet ikke var rare at løbe i, og det bliver taget alvorligt i Sport 24, for det skal helst ikke gøre ondt at løbe. Så bliver skoene taget retur, og kunden får hjælp til at finde et par løbesko, der passer bedre.

Sæt realistiske mål

For tiden oplever Sport 24 stor efterspørgsel på ekstra slidstærkt tøj til at dyrke sportsgrenen crossfit, som er på fremmarch i Vejle-området. Derudover er mange kunder inspirerede af sportsgrene, som de har set på TV. En generel tendens blandt kunderne hos Sport 24 er, at flere er begyndt at sætte sig et større mål for deres træning som for eksempel at gennemføre et maraton eller en triatlon, og dette gælder både kvinder og mænd. For mændenes vedkommende hænger det tit sammen med et eller andet væddemål, de har indgået med gutterne. Ikke alle vinder væddemålet, men i Sport 24 er det indtrykket, af mange af kunderne faktisk når deres mål gennem stædighed og sammenhold med ligesindede.
Et godt råd fra Sport 24 er, at man bør sætte sig et realistisk mål med sin sport og gerne flere delmål. Med et realistisk mål er chancen for succes meget større, og man har brug for succesoplevelser for at holde motivationen oppe. Læg hellere ud med en enkelt kilometers løb end fem kilometer, hvis det kan øge sandsynligheden for, at du også løber igen i morgen, i næste måned og til næste år.